Balıkesir Merhaba Gazetesi

ADNAN MENDERESİN İDAMI -1-

ADNAN MENDERESİN İDAMI -1-
Sait Soydan Yılmaz( saitsoydanyilmaz@gazetemerhaba.com )
28 Mayıs 2017 - 16:46

Adnan Menderes 1899 yılında, Aydın, Koçarlı ilçesi, Çakırbeyli köyünde dünyaya geldi. Küçük yaşta anne ve babasını kaybettiğinden, Anneannesi büyüttü. 1905 yılında Fatma Berrin hanımla evlendi. Yüksel, Mutlu ve Aydın isminde üç çocuğu oldu. Kurtuluş savaşına yedek subay olarak katılıp, istiklal madalyası aldı. 12 Haziran 1945 yılında tek parti olan CHP. Den ihraç edildi. 7 Ocak 1946 yılında demokrat partiyi kurdu ve ayni yıl yapılan hileli seçimlerde Kütahya milletvekili seçildi. 14 Mayıs 1950 seçimlerinde partisi oyların yüzde 54 ünü alarak tek başına iktidar oldu. Artık onu siyasette amansız bir mücadele bekliyordu. İktidar koltuğunu kaçıran CHP, Demokrat Partiden ziyade hep menderese saldırıyor, vatanı satmakla, batırmakla itham ediyorlardı. Tıpkı bu gün olduğu gibi. Nihayet 1954 seçimlerine gelindiğinde 550 milletvekilliğinin 503 ünü olarak daha güçlü bir şekilde iktidar oldu. İktidarın seçimle alınamayacağına anlayan halk küskünü zorba zihniyetler 1960 ihtilalının yapılmasını başardılar. Birçok siyasetçi ve devlet adamı tutuklanarak Yassı adaya hapsedildiler. A. Ömer Egesel başkanlığında kurulan yassı ada mahkemesinde, birçok kişiye idam ve müebbet hapis cezaları verildi. Nihayet 1990 yılında TBMM. Sinden geçen 3623 sayılı kanunla, idam edilenlerin aile itibarları geri verildi. Şimdi geçen hafta yazarak anlattığım, idamlardan iki gün sonra uygulanan, Menderesin idamına gelelim.

Fatin Rüştü zorlu ve Hasan Polatkan’ın idam infazının uygulanmasından sonra, har an Adnan Menderesin infazı uygulanabilirdi. Bunu bilen dünyanın birçok devlet başkanı,  Ankara’daki yetkililere müracaat ederek infazın durdurulmasını istediler. Eşi Berrin Hanımda İsmet paşaya giderek infazın müebbet hapse çevrilmesini istedi. İsmet Paşa da Cemal gürselden infazın durdurulması için aracı olmasını diledi. Cemal gürsel bu isteğin yerinde olduğunu kabul ederek 17 Eylül 1960 günü telefonla yassı ada komutanlığını arayıp infazın durdurulmasını istedi. Telefona çıkan görevli subay infazın sabaha karşı uygulandığı yalanı ile her gelişimi alt üst etmişti. Hâlbuki Menderes bir gün önce uyku hapı içerek intihar teşebbüsünde bulunduğundan, hasta yatağında yatıyordu ve infaz uygulanmamıştı. İsmet İnönü yıllar önce  “sizi ben bile kurtaramam” demişti ya, Hakikaten de öyle oldu. İsmet paşa ile beraber, ihtilalın sonradan tedarik edilen lideri Or General Cemal gürsel, Sami küçük, Suphi Karaman, Suphi Gürsoytrak, Kamil Karavelioğlu, Selahattin özgür ve sürgüne gönderilen 14 ihtilal albayı da idamlara karşı idi. Fakat Yassı adadaki bir görevlinin yalan ve yanlış bilgi vermesi idamın uygulanmasına sebep olmuştur.

Yalan haberin Ankara’ya ulaşmasından sonra adadaki görevli bazı kişiler alel acele menderesi yassı adadan İmralı’ya götürüp infaz görevlilerini toplayarak idam işlemini 17 Eylül günü saat 12.30 sıralarında uygulamışlardır. İdam fotoğrafçısı, İstanbul Harbiye, yıldız foto filin merkezinde görevli Ast Sb. İsmail Şenyü           Adnan Menderes 1899 yılında, Aydın, Koçarlı ilçesi, Çakırbeyli köyünde dünyaya geldi. Küçük yaşta anne ve babasını kaybettiğinden, Anneannesi büyüttü. 1905 yılında Fatma Berrin hanımla evlendi. Yüksel, Mutlu ve Aydın isminde üç çocuğu oldu. Kurtuluş savaşına yedek subay olarak katılıp, istiklal madalyası aldı. 12 Haziran 1945 yılında tek parti olan CHP. Den ihraç edildi. 7 Ocak 1946 yılında demokrat partiyi kurdu ve ayni yıl yapılan hileli seçimlerde Kütahya milletvekili seçildi. 14 Mayıs 1950 seçimlerinde partisi oyların yüzde 54 ünü alarak tek başına iktidar oldu. Artık onu siyasette amansız bir mücadele bekliyordu. İktidar koltuğunu kaçıran CHP, Demokrat Partiden ziyade hep menderese saldırıyor, vatanı satmakla, batırmakla itham ediyorlardı. Tıpkı bu gün olduğu gibi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.