YaşamGündemİlçe Haberleri

Adnan Menderesli Farklı Mahallelere Gitmek İstemiyor

Adnan Menderes Mahallesi Eğlenebilmek için Farklı Mahallere Gitmek İstemiyor

Adnan Menderesli Farklı Mahallelere Gitmek İstemiyor

Adnan Menderes Mahallesi Eğlenebilmek için Farklı Mahallere Gitmek İstemiyor

gazetemerhaba.com olarak, Balıkesir’de Karesi İlçesine bağlı olan Adnan Menderes mahallesi muhtarı Esra Kurşun ile röportaj gerçekleştirdik. Röportaj kapsamında Adnan Menderes mahallesinin sorunları dahil bir çok konuyu Esra Kurşun’a sorduk. Adnan Menderes mahallesinde yaşayan vatandaşların sosyal alan istediklerinden bahseden Kurşun, “Mahallemizde yaşayan vatandaşlar, sosyalleşme alanlarının kıt olmasından dolayı sosyal alanları çok fazla istiyorlar. Eğlenebilmek için farklı mahallelere gitmek istemiyorlar. Kendi mahallelerinde sosyal aktivite yapmak istiyorlar. Biz de elimizden geldiğince yapılan projeler de bu konuları dile getiriyoruz” dedi.

Mahalle sakinleri ile bire bir ilgilenemedim

Muhtarlık seçim sürecinden bahseden ve seçimlere katılan aday sayısı hakkında bilgi veren Kurşun, “Bu seçim döneminde aday olduğumda gündem daha farklı geçti. Çünkü muhtarlık görevime devam ediyordum. İlk muhtarlık dönemimde kapı kapı dolaşmıştım. Ancak bu seçim dönemimde, muhtarlık binasında olma durumumdan dolayı çok fazla dolaşamadım. Ayrıca seçimlerin Ramazan dönemine denk gelmesinden ötürü orada bir yoğunluğumuz vardı. Açıkçası mahalle sakinleri ile bire bir muhattap olamadık. Ama muhtarlık binasına gelen ve gidenler ile bizi tanıyorlardı. Oradan sohbet edebilme imkanına sahip oldum. Adnan Menderes Mahallesinde seçim döneminde benimle beraber toplamda 7 aday olarak katıldık. Adaylar arasında 5 erkek ve 2 kadın aday bulunuyordu. Mahallemde 1300 kişinin oyunu aldım ve 2’nci sırada bulunan muhtar adayı ile birlikte aramda 100 oy fark vardı” dedi.

Adnan Menderesli Farkli Mahallelere Gitmek Istemiyor 2

Benim azalarım bana karşı seçimlerde rakip oldular

Seçim sürecinde en çok zorlandığı konulardan bahseden Kurşun, “Seçim sürecinde benimle birlikte yarışan muhtar adaylarının, muhtar olabilmek için hizmetlerinden çok fazla bahsediliyordu. Ama biz biliyoruz ki, seçim için verilen vaatler talep edilse bile yapılamayacaktı. Orada bir sıkıntı yaşadım. Ayrıca insanların karşılıklı olarak karalaması hoş olmadı. Yani biz, herkese saygı duyduk. Ayrıca benim 2 tane seçim Azası olan arkadaşım, bu seçimlerde bana karşı rakip oldular. Azaların isimleri sayesinde muhtar olduğumu düşünüyorlardı. Ama biz o düşünceyi, seçimi kazanarak yıktık. Bu süreçlerde yaşanan karşılıklı diyaloglar bir bakıma sıkıntı oldu. Ama biz saygı ve sevgimizi bozmadık. Çünkü herkesin seçme ve seçilme hakkı olduğunu biliyoruz. Ama güzellikle herkes kendini tanıtıp, karşı taraftaki mevcut muhtarı aşağıya çekmeden yapsalardı, diğer muhtarlar da kazabilirlerdi. Oradan da eksi aldılar” dedi.

Vatandaşları en çok etkileyen nokta; güler yüz ve ilgidir

Adnan Menderes mahallesinde muhtar olmasında güven oyunu nasıl kazandığından bahseden Kurşun, “Benim, en büyük artım; güler yüzlü olmamdır. Her gelene kapım açıktır. Vatandaşlara saygı ve sevgi göstermenin yanı sıra mahalle sakinlerinin sorunlarına çözüm noktası olabiliyorum. Bunlar arasında vatandaşları en çok etkileyen nokta; güler yüz ve ilgidir” dedi.

Emekli olan vatandaşlar, bu mahallede yaşamayı tercih ediyor

Adnan Menderes mahallesinin yapısından bahseden ve nüfusuna değinen Kurşun, “Adnan Menderes mahallesinde 9500 seçmen bulunuyor. Mahalle genelinde ise nüfus 11 Bin vatandaşımız bulunuyor. Genel olarak emekli vatandaşların ikamet ettiği bir mahalleyiz. Kurumlardan emekli olan vatandaşlar, bu mahallede yaşamayı tercih ediyor. Tabii ki gençlerimiz de var ancak öncesinde çok kalabalıktık. Gençler, evlenip farklı mahallelere taşındığında genel olarak yaşlı kesim burada kaldı. Balıkesir genelinde nüfus olarak 1’nci mahalleydik ancak bu gibi sebepler ile 5’nci mahalle olduk” ifadelerini kullandı.

Adnan Menderesli Farkli Mahallelere Gitmek Istemiyor 1

Adnan Menderes mahallesi sosyal alan istiyor

Adnan Menderes mahallesinin sorunlarından bahseden Kurşun, “Mahallemizde yaşayan vatandaşlar, sosyalleşme alanlarının kıt olmasından dolayı sosyal alanları çok fazla istiyorlar. Eğlenebilmek için farklı mahallelere gitmek istemiyorlar. Kendi mahallelerinde sosyal aktivite yapmak istiyorlar. Biz de elimizden geldiğince yapılan projeler de bu konuları dile getiriyoruz. Ayrıca kadınlarımızın da kurs görebileceği alanlar olsun istiyoruz. Çocuklarımızın oyun oynayabileceği ya da kurs görebileceği alanlara da ihtiyacımız var. Mesela kurs görülebilecek alanlar var ama Balıkesir Terminalin orada yer alıyor. Buradaki çocukları götüremiyoruz. Çünkü servis yok. İnsanların kendi imkanları ile götürmeleri de bazen sıkıntı olabiliyor. Bence her mahalle de kadınların kurs görebileceği merkezler ve çocukların spor aktivitesi yapabilecekleri merkezlerin olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Mahalle sakinlerimiz ne isterse biz de onu yapıyoruz

Muhtarlık süresince nasıl hizmetlerde bulunacağından bahseden Kurşun, “Mahallemizin istekleri belli. Ben de muhtar olarak bu konuların üzerine gitmeyi istiyorum. Bunları yapmaya çalışıyoruz. Genelde talepler üzerinden gidiyoruz. Mahalle sakinlerimiz ne isterse biz de onu yapıyoruz. Belediyemiz de yardımcı olmaya çalışıyor” dedi.

Adnan Menderes mahallesinin sorunlarına yönelik yetkililerden talepleriniz nelerdir?

Kurşun, “Belediyeler, muhtarları dinleyerek elinde bulunan imkanlar dahilinde sorunları çözmeye çalışıyor. Büyükşehir olduğunda kırsallar da mahalleye döndü. Bu süreçte ise eleman eksikliklerinden yetişememe durumları oluyor. Yani anında olmuyor ama programa alınıyor. 2 veya 3 gün sonra isteklerimiz yerine geliyor” dedi.

Kendi mahallenizde ki sorunlar için farklı mahallelerden destek alıyor musunuz?

Kurşun, “Muhtarlar arasında dayanışma illa ki oluyor. Çünkü bazen azalarımız ile bile yetişemediğimiz oluyor. Çünkü nüfus olarak kalabalık bir mahalleyiz. İstekler karşısında zorlandığımız ve yardım istediğimiz olabiliyor. Bu sebeple farklı muhtarlar ile fikir alışverişi yapıyoruz. Bazen ise dilekçe yazıp, beraber imza atabiliyoruz. Ayrıca tecrübeli muhtarlarımızdan bilgi de alabiliyoruz. Benzer sorunlarda danışıyoruz. Farklı sorunlarda ise yapabileceğimiz şeyler kalmıyor” şeklinde konuştu.

Son toplantıda başkanımız, biz muhtarların kıymetli olduğunu hissettirdi

Muhtarları Valiler, Kaymakamlar ve Belediye Başkanı’nın dinlediğinden bahseden ve muhtarlar için düzenlenen toplantılarda hangi konuların konuşulduğundan değinen Kurşun, “Balıkesir Karesi Mesut Akbıyık, mahallerde halk ile buluşma günleri yapıyor. Geçen hafta içerisinde bizim mahallemize gelmişti. Bu mahalleli için de çok güzel oluyor. Sorunlarımız bu ortamda dile getirilebiliyor. Bilinçli birisinden cevap aldıkları için daha iyi tatmin oluyorlar. Mesela bana gelip, bana anlattıklarında o kadar tatmin olmuyorlar. O yüzden ben çok kıymetli buluyorum. Özellikle son toplantıda başkanımız, biz muhtarların kıymetli olduğunu hissettirdi. Birlikte çalışacağımızı söyledi” dedi.

Ayvalık’ta Vali Ustaoğlu Muhtarlarla Buluştu

Batuhan Hasar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu