Balıkesir Merhaba Gazetesi

Afacan çifti sanatla yaşıyor

Afacan çifti sanatla yaşıyor
16 Aralık 2014 - 0:01

Genel

Nigar ve Fikret Afacan çiftinin hayatında sanat önemli bir yer tutuyor. Nigar Afacan, fotoğraf çekiyor eşi Fikret Afacan, doğal malzemelerle resimler yapıyor. Afacan çifti, eserlerini sergiliyor.

İkisi de sanatla yoğun bir uğraşı içerisinde; Nigar-Fikret Afacan çifti, sanatla iç içe yaşıyor. Nigar Afacan, fotoğrafla uğraşıyor. Eşi, resmini yapsın diye fotoğraf çekmeye başlayan, ilk fotoğraflarını cep telefonu ile çeken Nigar Afacan, artık sergiler açıyor. Fikret Afacan ise, doğal malzemelerle, ilginç yöntemlerle resimler yapıyor. O’nun için her şey bir resim malzemesi. Fikret Afacan, mekaniğe olan ilgisi sebebiyle teknik lisenin motor bölümünü bitirdi, ama çocukluğundan bu yana bitkilere, çiçeklere olan ilgisi onu resme yöneltti. Bitki ve çiçekleri kurutup renkler elde ediyor. Yağlı boya haricinde renkli taşlar, mermer, kiremit, kum, toprak gibi materyallerle resimler yapıyor.

HER ŞEY RESİM MALZEMESİ

Fikret Afacan, deniz taşlarının üzerine manzaralar yapıyor. En sevdiği renk Prusya mavisi… Şimdiye kadar 9 ödül aldı. Çocukluğunda çiçekleri kağıda sürerek çıkarttığı boya ile ilk resimlerini yapmaya başladı. Ortaokul yıllarında ödev olarak yaptığı bir resmi öğretmeni yarışmaya gönderilip bir de ödül alınca resim dünyasına adım attı. Daha sonra sulu boya ve yağlıboya tablolar yapmaya başladı. 7.Kişisel sergisini 22/28 Mart tarihleri arasında Bursa’da açtı. Artık resimlenin profesyonelce yaptığını söyleyen Fikret Afacan, “Şimdi çocukluğumda yaptığım çiçek boyası uygulamalarını profesyonelce yapıyorum. Mesela Ayvalık’ta Taksiyarhis Kilisesi’nin resmini gerçek tuğla tozuyla ve kumlarla yaptım. Yapmış olduğum resimler eşimin çektiği resimler(fotoğraflar) dışında genelde doğaçlama” diyor.

 

EV ATÖLYE

Fikret Afacan, kendisini şöyle anlatıyor; “Temmuz ayında emekli oldum. Çok ehlikeyif bir insanım. Rahatıma düşkünümdür. Resim yaparken aklıma başka bir şey gelir onu yaparım. Gece uykum kaçar; tabiri caizse ilham gelir resmi yaparım. Evimizde atölye açma fikri de buradan çıktı. Arka balkonu camlarla kapattık ve orayı atölye haline getirdik. Aklıma gelince içimden geldiği an resim yapmalıyım. Atölye fikri bana çok uzaktı ve evimizde, balkonumuzu atölye haline çevirdik. Duvarlarına resimler yaptım.”

CEP TELEFONU İLE BAŞLADI

Nigar Afacan, ise fotoğrafla uğraşıyor ve sergiler açıyor. Nigar Afacan, eşinin resme dönüştürmesi düşüncesi ile fotoğraf çekmeye başlamış.   2008 yılında bir otobüs yolculuğu sırasında cep telefonu ile çektiği fotoğrafları bir fotoğrafçılık sitesinde paylaşınca fotoğrafçılık macerası da başlamış. Paylaşımına gelen yapıcı yorumlar onu cesaretlendirmiş. Afacan; sosyal paylaşım sitesinde oluşturduğu grupla karma fotoğraf sergileri açmaya başladı.

Nigar Afacan, bu girişimini şöyle anlattı; “Geçen yıl “Gün Işığı” ismiyle 33 kişiden oluşan karma bir sergi açtık. Sonra Kültür Haftasında 45 kişiyle Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde sergi açtık. Eşim en büyük destekçimdir. 2. Üniversiteye de kaydımı yaptırdım fotoğrafçılık bölümünde okuyorum. Genelde doğa fotoğrafları çekiyorum. Gün Işığı sergimi Bursa’da da açmayı düşünüyorum”…

 

İYİ BİR SERGİ SALONU ŞART

Balıkesir’de sanat eserlerinin sergilenmesi için yeterli salonlar olmadığını belirten Nigar Afacan, Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin de yetersiz olduğunu, standartlara göre sergi salonlarında pencere olmaması gerektiğini belirtti. Yerel seçimlerde siyasetçilere bu isteklerini de anlatan Afacan, “Seçim zamanı bütün partiler aradı. Ne istiyorsunuz diye sordular cevabımız; salon oldu. Modern ve ışıklandırılması iyi salonlara ihtiyacımız var. Sanat sokağı olmalı ve kalıcı olmalı. Sanatsal olaylarda hani kısır bir döngü vardır, genelde sanat camiası bellidir, ama Balıkesir’de ev hanımlarının bu konuda potansiyeli çok yüksek. El işlerine, el sanatlarına çok yatkınlar. Biraz omuz verildiğinde, destek verildiğinde çok güzel şeyler olabileceğini düşünüyorum. Yeni projeler üretilebilir.

FİKRET AFACAN’IN KİŞİSEL SERGİLERİ

2009-2010 Ördekli Kültür Merkezi-Bursa

2011 ve 2013 Balıkesir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi,

2011 Trabzon Devlet Güzel Sanatlar Galerisi,

2012 Uluslar arası Yağcı Bedir Kültür ve Sanat Festivali Sındırgı/Balıkesir

KARMA SERGİLERİ

1983 yılında ilk karma sergiye Balıkesir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde katıldı. Daha sonra 2012-2014 yılları arasında: Tahtakuşlar Etnografya Galerisi Balıkesir, Uluslar arası Zeytin ve Z.Yağı Kültür ve Sanat Festivali Burhaniye/Balıkesir, Endüstri ve Teknik Lisesinin 70.kuruluş yıl dönümü etkinliğinde sergi Balıkesir, Tahtakuşlar Etnografya Galerisi Edremit/Balıkesir, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi “Gün Işığına1” Karma Sergisi Balıkesir ve Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi “Gün Işığına 2” karma resim sergilerine katıldı.

HABER: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.