Balıkesir Merhaba Gazetesi

“AFET SONRASI DEĞİL ÖNCESİ UYGULAMALAR GÜNDEM OLMALI

“AFET SONRASI DEĞİL ÖNCESİ UYGULAMALAR GÜNDEM OLMALI
31 Ekim 2020 - 19:28

Balıkesir Mimarlar Odası Başkanı Betül Dikici İzmir’de meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem sonrası meydana gelen hasarlara yönelik değerlendirmelerde bulunduğu bir açıklama yaptı.

Balıkesir Mimarlar Odası Başkanı Betül Dikici İzmir’de meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem sonrası bazı bölgelerde yıkılan binalar ve Seferihisar İlçesi’nde deprem etkisi ile meydana gelen tsunami olayına yönelik değerlendirmelerde bulunduğu bir açıklama yaptı. Başkan Dikici açıklamasında İzmirli vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileterek şunları kaydetti:

 

YARALARIN ACİLEN SARILMASINI DİLİYORUZ

 

“Meydana gelen hasarları bir kez daha üzülerek izlemekteyiz. Öncelikle depremden zarar gören bütün yurttaşlarımıza ve bölge halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; depremde hayatını kaybeden yurttaşlarımızı saygıyla anıyor, ailelerine ve toplumumuza başsağlığı diliyoruz. Bu depremin en az kayıpla atlatılmış olmasını umut ediyor, enkaz altında kalan vatandaşlarımıza acilen ulaşılmasını, yaralarının sarılmasını diliyoruz.

 

BU ŞİDDETTE BÜYÜK HASARLAR OLMAMALIYDI

 

Deprem kuşağındaki ülkemiz bugün bir kez daha sarsıldı. Meydana gelmiş olan orta şiddetteki deprem İzmir, Seferihisar, Kuşadası, Bayraklı ve çevresinde büyük paniğe, kayıplara ve yıkımlara neden oldu. Birçok bina yıkıldı, ciddi hasarlar gördü, sular altında kaldı. Enkaz alanına ulaşmakta ve müdahalede yaşanan sorunları canlı olarak büyük üzüntüyle izliyoruz. Oysa bu şiddetteki bir depremde, sağlıklı ve denetimli planlama ve mesleki uygulama koşullarında yıkılan binalar, can kayıpları, yaralılar ve büyük hasarlar olmamalıydı.

 

YÖNETİMLERE ÇAĞRIMIZ VAR

 

Yaşadığımız afet dolayısıyla, bir kez daha mesleki eğitim, uygulama ve planlama alanında çağdaş bilimsel ölçütlerin ve mesleki denetimin önemini vurgulamak istiyoruz. Afetlerin sonrasında değil öncesinde yapılacak bilimsel araştırmalarla, uzmanlarla işbirliğiyle, halkımızın can ve mal güvenliğinin, sağlıklı yaşam koşullarının, ekonomik güvenliğinin ve sürdürülebilir yaşam koşullarının sağlanmasının ülkemizin öncelikli gündem maddesi olabilmesi için bir kez daha yetkililere, yönetimlere çağrı yapmak istiyoruz. ”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.