Balıkesir Merhaba Gazetesi

Afyoncu ve Arı’dan Iki konferans birden

Afyoncu ve Arı’dan Iki konferans birden
15 Aralık 2014 - 0:08

Genel

Altıeylül Belediyesi’nin “Mutlu aile seminerleri” Prof. Dr. Erhan Afyoncu veProf. Dr. Ramazan Arı konferansları ile devam etti.

Tarihçi Prof. Dr. Erhan Afyoncu ve Çocuk Gelişimi Uzmanı Prof. Dr. Ramazan Arı, Altıeylül Belediyesi’nin “Mutlu Aile Seminerleri” dizisi kapsamında geçtiğimiz hafta sonunda Balıkesirlilere konferans verdi. Serbest Muhasebe ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) salonunda gerçekleştirilen konferanslar ilgi ile izlendi. Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Osmanlı’dan bu güne aile yapısını işledi. Prof. Afyoncu, Osmanlı’da çok eşli aile yapısı zannedildiği gibi fazla yaygın olmayıp, kadının evde oturan bir metaa olmadığının altını çizdi. Afyoncu Osmanlı döneminde kadın zannedildiği gibi kafes arkasında değildi. Sokağa çıkabiliyor, alış veriş yapabiliyor, eğlencelere katılıp türbe ziyaretlerinde bulunabiliyordu. En fazla ramazan ayı içinde geceleri dışarıda (elinde fener olmak kaydıyla) geziyordu. Sanıldığı gibi tüm haklardan mahrum değildi. Osmanlı’da kayıt altına alınmayan nikâhlar tanınmazdı. Çünkü kayıt altına alınan nikâh, boşanma vukuu bulursa kadına haklar veriyordu.

ARI: “YARAMAZ ÇOCUK İLGİ BEKLER”

Altıeylül Belediyesi’nin ‘Mutlu Aile Seminerleri’nin diğer bir konuşmacısı ise Çocuk Gelişimi Uzmanı Prof. Dr. Ramazan Arı oldu. Arı, “Çocuğun Yaramazlığı ile Başetmenin Yolları” başlıklı bir konferans verdi. Prof. Dr. Arı, anne ve baba ile çatışan, 13-14 yaş arasında ergenlik döneminde bulunan çocukların başarılarının çok düşük olduğuna, çocukların ergenlik döneminde aileleri ile çatıştığına dikkat çekti. Çocukların bu dönemde özgüvenlerinin düştüğünü, başarısızlıkların arttığını ifade eden Arı özgüveni yüksek olan çocukların da aile ile barışık olduğunu belirtti. Arı “Aileler eğitimli, para derdi yok, çocuklar özel kurslar alıyor, akıl var ama özgüven düşükse ailelerin dikkat etmesi lazım. Çocuklarımız ile ilgilenmeliyiz. Çocuklarımız değerli olduklarını bilsinler, onlara ilgi ve sevgimizi göstermeliyiz ama yasakları da bilmeliler. Hata yaptıklarında o hatanın nedenini söyleyelim. Yaramaz çocuklar diş ağrısı, böbrek ağrısı gibidir” dedi.

Porf. Dr. Ramazan Arı’nın programına Altıeylül Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Çoban, Zeki Çabuk, AK Parti Altıeylül İlçe Başkanı Ümit Demirbaş, AK Parti Altıeylül Kadın Kolları Başkanı Esengül Yıldırım, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Ahmet Şen ve vatandaşlar katıldı. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.