Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ağıza Gelen Acı Su Tedavi Edilebilir Mi?

Ağıza Gelen Acı Su Tedavi Edilebilir Mi?
Prof. Dr. Nilay Şahin( nilaysahin@gazetemerhaba.com )
21 Haziran 2021 - 8:56

Ağıza Gelen Acı Su Tedavi Edilebilir Mi?

Prof. Dr. Nilay Şahin

Geçen hafta sizlerle reflü yani ağıza gelen acı suyun ne olduğundan bahsetmiştim. Bu haftada reflünün tedavisinden bahsedeceğim. Öncelikle şunun altını çizmek gerekir ki reflü tedavisi gerçekten zordur. Çünkü temelinde uzun bir diyet listesine uymak var. İşte bu listeye uymakta çok kolay değil sanırım. Şimdi size yediğinizde reflü yapabilecek o listedeki yiyecekleri sıralamak istiyorum. Listenin ilk sırasında yüksek yağlı ve baharatı bol olan yiyecekler gelmektedir. Bunun dışında; çikolata, narenciye, ananas, domates, soğan, sarımsak, nane, alkol, kahve, çay ve soda listenin içinde yer almaktadır. Keşke listemiz bunlarla sınırlı kalsa! İlave edeceğim başka yiyecekler; patates kızartması, cips, tereyağı, tam yağlı peynir, dondurma, bazı salata sosları, yağlı kırmızı et ürünleridir.  Maalesef bu saydığım yiyeceklerden uzak durmanızı öneriyorum.

Elbette ilaç tedavisi de reflüde önemlidir. Ancak bu ilaçları devamlı kullanmak çok doğru değildir.

Beslenme dışında da elbette öneriler var reflü tedavisi için. Bunlar ise; sigarayı bırakma, fazla kiloları verme, daha küçük öğünler yemek ve yemekten sonrada sakız çiğnemek, gevşeme teknikleri yapmak, aşırı dar kıyafetler giymemek ve yemek sonrası hemen uzanmamak önemlidir.

Yine reflüsü olanların özellikle papatya çayı ve meyan kökü tüketmesi de öneriler arasında yer almaktadır.

Özellikle reflüyü şiddetlendiren bir durumda kişinin anksiyetesidir yani endişe ve gerginlik. İşte bu noktada derin nefes alma ve gevşeme teknikleri önemlidir. Uyku alışkanlığının düzgün olması, egzersiz alışkanlığı ve diğer yaşam tarzı düzenlemeleri de reflü tedavisinde önemlidir.

Herkese ağzının tadının yerinde olduğu bir ömür dilerim…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.