Balıkesir Merhaba Gazetesi

AH BİR BİSİKLET YOLU OLSA

AH BİR BİSİKLET YOLU OLSA
17 Eylül 2014 - 11:46

Genel

Bisiklet Antrenörü Gürcan Atılmaz Balıkesir’de bisiklet alanında adını duyurabilecek öğrencileri olduğunu belirterek görsel anlamda bisiklet sporunun önde olduğunu söyledi. Türkiye’de dünya ile kıyaslamaya bakarsak gereken önem ve değer yeterince verilmiyor’ dedi.

03

 

BİSİKLET ANTRENÖRÜ GÜRCAN ATILMAZ: Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürlüğünde Bisiklet Antrenörü Olarak çalışıyorum. Milli takım antrenörlükleri de yaptım. Yıldızlar bayan milli takım antrenörlüğünde bulundum. Eğitici antrenörlük dönemim oldu. Oğuz Başar Kanoğlu gibi başarılı sporcularımızı yetiştirdik. Türkiye 2’nciliği Ve 3’ncülüğü Olan Bir Yarışmacımız. 70 km mesafede olan yarışmalar bunlar. Düzenli olarak günde 2 saat bazen 3–4 saate çıkabiliyor bu çalışmalar. Ağır bir program izlenmiyor. Sporcu tüm spor dallarında olduğu gibi, yaşantısına dikkat etmeli. Beslenmesine de öyle.  Türkiye’de bisiklet sporuna verilen önem az. Dünyada örnekleri güzel olan çalışmalar ve destekler var. Görsel anlamda da önde olan bir spor dalı. İl Müdürümüz İlhan Aslan bize destek sağlıyor. İsmail Akçay spor salonunda yeni yapılan çalışmalara var. Olimpik yüzme havuzu vb çalışmalar sürüyor.

BİSİKLET SPORCUSU NASIL OLMALI?

Profesyonel ve lisanslı yaklaşık 12 sporcumuz var. Bisiklet sporuna katılım yaşı 12–13 yaş.16 ila 17 yaş arası sporcularımız var. Belirli bir çalışma takvimimiz var. Yaşlarına göre oluşturulan gruplarla çalışılıyor. Sporcu,

Kardiyovasküler problemi olmayan, solunum sorunu yaşamayan ve güçlü, dayanıklılığa yatkın bir bünyede olmalı. Geçmişinde yüzme ya da jimnastik yapmışsa bizim arayıp da bulamadığımız bisiklet sporcularımız bunlar

SERHAT UZAN:  Ben 1,5 senedir bisiklet sporu ile uğraşıyorum. Özellikle Balıkesir’de sürücüler konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Bisiklet yollarının olmayışı bizim için şanssızlık. Bisiklet sporu çok güzel duyguları hissettiren bir dal aslında can sıkıntısı, stres diye bir şey bırakmıyor. Arkadaşlara tavsiye ederim. Benim 4 yaşında ilk bisikletim oldu. Rengi maviydi. Çok iyi hatırlıyorum.

ADİL CAN ADISANOĞLU: 4,5 senedir bisiklet sporu ile ilgileniyorum. Antrenman yapabileceğimiz bir velodrom istiyorum çünkü derece yapabilecek sporcular Balıkesir’den de çıkabilir fırsat verirlerse çalışır ve başarırız diye düşünüyorum. Kazananlar velodrom çıkışlı yarışmacılar oluyor genelde bu alanları bize sağlasınlar istiyor ve Balıkesir’deki sürücülerden de dikkatli olmalarını istiyorum. Fotoğraflardan hatırlıyorum. Benim 3 yaşında ilk bisikletim alınmış. Sarı kırmızı renkleri. Fotoğrafları var oradan hatırlıyorum.

DOĞUKAN AYAZ: Ben bisikleti 5 yıldır kullanıyorum.6 ay sürmesini öğrendim. Daha sonrada bisiklet sporuna başladım. İlk bisikletim kırmızı ve düzgünde olmayan bir bisikletti. Acemiydim daha sonra öğrendim ve bisiklet sporcusu oldum. İlk bisikleti 6 yaşımda istemiştim ama hiç olmadı.

BİSİKLET

Veledrom, yol yarışları ve bisiklet krosu olmak üzere üç türlü bisiklet yarışı vardır. Erkek profesyonel yarışçılar her üçünde de yarışırlar. Bayanlar arasında ise yalnız amatör olarak veledrom ve yol yarışları yapılmaktadır.

VELEDROM

Veledromda belli başlı yarış tipleri: sürat, iki kişilik bisiklet (çifte), saate karşı tek, saate karşı takım, bir kilometre saate karşı, puanlı ve motorlu yarışlardır.

PİST

Dünya Şampiyonası kuralları 333 m’lik bir yarış pisti gerektirir. Bazı pistler bunun iki katı uzunlukta, bazıları ise 250 m’liktir.
Pistler içeri doğru eğimli olarak yapılır. Pistin düz bölümlerinde en az olan eğim 12 derece ise de virajlarda 55 dereceye kadar varan eğimler olur. Uluslararası kurallara göre en az pist genişliği 7 m’dir.
Pist boyunca 3 çizgi çekilmiştir. Yarış yönü saat yönünün tersidir ve kazaları önlemek amacıyla sağdan geçme kuralı konmuştur. HAZIRLAYAN: DURMUŞ ALİ DOĞDU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.