Balıkesir Merhaba Gazetesi

AH ŞU İFLAH OLMAZ İKİ YÜZLÜLÜĞÜMÜZ!

AH ŞU İFLAH OLMAZ İKİ YÜZLÜLÜĞÜMÜZ!
NİHAN MERVE KUŞDOĞAN
NİHAN MERVE KUŞDOĞAN( nihanmerve@gmail.com )
82
09 Kasım 2019 - 7:34

Ulusal bir kanalda yayınlanan “Mucize Doktor” adlı dizi izlenme rekorları kırıyor. İnsanlar bu diziyi büyük bir hayranlıkla ve gururla izliyorlar. Her evde adeta bu dizi konuşuluyor. Otizmli çocuklar hakkında birbirinden güzel cümleler sarf ediyorlar. Ama gelgelelim otizm ile yüzleştiğimizde hepimiz farklı davranışlar sergileniyoruz.
Aksaray’da bir okulda Otizmli öğrencilerin, diğer öğrenci ve velileri tarafından yuhalandığı haberi gündeme düştü. Her zaman olduğu gibi yine Bilimden, sanattan, edebiyattan ve güzel tüm duygulardan uzak, vicdanları yaralayan bir konuyla sarsıldık. Hani dinimiz “iyiyi, güzeli, hoşgörüyü emrediyordu?” Ve hepimiz “Elhamdürüllah Müslümandık!” Hani “Yaradılanı severdik yaradandan ötürü?”
Sözde kalan ve uygulamaya geçmeyen her ifade bir gün balon gibi patlar. Ve sönüp gider… O nedenle inandığımız dini her fırsatta konuşurken ve ahkam keserken onun gereklerini de yerine getirmeliyiz. Allah’ın yarattığı, hiçbir suçu olmayan ve insanın kötülüğüne bürünmemiş melekleri dışlamak onları ötekileştirmek kimsenin haddine değil! Herkes önce yaptıklarına ve dünyadaki, toplumdaki yerine bir baksın. Konuşmayı bilmeyen, argolarla konuşan, dedikodu yapan ve alabildiğine kötü insanlar asıl dışlanmayı hak edenler. Onların toplumdaki yerini sorgulamak yerine Otizmli çocuklarla uğraşmak çok yanlış.
Otizmli çocukların aileleri maddi ve manevi anlamda kendi içlerinde yeterince savaş veriyorlar. Çocuklarını herkesten ve herşeyden uzak tutmak, korumak isteyen aileler onların toplumda var olabilmeleri için de imkanlarını seferber ediyorlar. Pamuklara sardıkları o evlatlar, kendini bilmezler tarafından korkutuluyor ve dışlanıyor. Bunun vebalini kim verebilir? O görüntüleri izlediğimde insanlığımdan utandım. Yarın bir gün sizin otizmli bir çocuğunuz olmayacağını nereden bilebilirsiniz? Önce empati insanoğlu… Önce merhamet…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.