Balıkesir Merhaba Gazetesi

AHİLİK HAFTASI BAŞLADI

AHİLİK HAFTASI BAŞLADI
12 Mayıs 2015 - 0:51

Genel

Geçtiğimiz senelerde eylül ayının ikinci haftasında kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yapılan resmi düzenlemeyle 11 ve 17 Mayıs Tarihleri arasında kutlanacak. Sabah saatlerinde anıta çelenk bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan Ahilik Haftası programı daha sonra Balıkesir Valiliğine ziyaret gerçekleştirildi. Yapılan ziyarette Vali Yardımcısı İsmail Demirhan, esnaf teşkilatını kabul ederek Ahilik Haftalarını kutladı.

Daha sonra Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi salonunda Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katıldığı programda Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve Ak Parti Milletvekili adaylarının katılımı ile tören düzenlendi.

 Müezzinoğlu: Ahilik bir mesleğe ruh katmaktır

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi meclis toplantı salonunda Ahilik Haftası Dolayısıyla Oda Başkanlarıyla birlikte yapılan toplantıya Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da katıldı. Ahilik Haftasıyla ilgili oda başkanlarına hitap eden Bakan Müezzinoğlu “Bugün aranızda olmaktan mutluluk ve onur duyuyorum. Esnaf ve sanatkârımızın yarınlarının bugünden daha iyi olmasını diliyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.Bizim milletimizin önemli kültürlerinden biri de Ahiliktir. Ahilik bir mesleğe ruh katmaktır, mesleği fiilen ve madden gösterirken o mesleğin ruhunu da zenginleştirmektir. Bir medeniyetin en önemli özelliklerinden birisi yaptığı işe değer katmak, yaptığı işin kalitesini arttırmak yaptığı işi gelecek nesillere güçlü bir şekilde aktarmak yaptığı işi paylaşarak yapabilmek ve onu insanlığa bir zenginlik olarak ahlaki değerler içinde her geçen gün de geliştirerek sunabilmenin böyle bir kültürün mensubu olmaktan ne kadar gurur duysak azdır. “ şeklinde konuştu.

Kutlama Etkinlikleri Bedestende Yapıldı

Büyükşehir Belediyesi ziyaretinin ardından Balıkesir Zağnos Paşa Camisinin yanındaki bedesten meydanında Ahilik haftası kutlamaları ve pilav hayrı yapıldı. Etkinliğe Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, çeşitli esnaf teşkilatı başkanları ve üyeleri, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, İşkur İl müdürü Nazım Balcı ve Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula katıldı.

Programda mehter takımı konseri ve halkoyunları gösterisi vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Balıkesir Esnafının Ahilik Haftasını kutlayan Balıkesir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem günün anlam ve önemine dair yaptığı konuşmada “Geleneğimizde esnaf ve sanatkâr demek, ticaret yapan, alan, satan, sırf ekonomik faaliyette bulunan insan demek değildir. Esnaf mahallenin şefkatli bir ağabeyidir, kardeştir. Evimizin anahtarını emanet ettiğiniz, çocuğunuza siz yokken sahip çıkan kişidir. En kötü gününüzde üzüntünüzü paylaşan, en mutlu gününüzde mutluluğunuzu paylaşan dosttur, her şeyidir.” Dedi. Konuşmaların ardından Gümrük ve ticaret Bakanlığınca yılın Ahi’ si ödülleri sahiplerine verilirken, tören alanında vatandaşlara pilav hayrı düzenlendi. SAMET AYDIN

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.