Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ahilik Haftası başlıyor

Ahilik Haftası başlıyor
24 Eylül 2014 - 0:06

Genel

04

Ahilik Haftası ile ilgili olarak Balıkesir’de de ahilik geleneğini sürdüren esnaflar günün anısına sohbetlerde bulunuyor, çeşitli ziyaretler gerçekleştiriyor.

BALIKESİR Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, BESOB Yönetim kurulu üyeleri ve oda başkanları da kutlama kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenk koyup, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okudu. Atatürk Anıtındaki törenin ardından Balıkesir Valiliğinde Vali Yardımcısı Nusret Şahin’in kabul ettiği BESOB Başkanı Fehmi Erdem ve yönetim kurulu üyeleri ile oda başkanları Vali Yardımcısı Şahin’e bir çiçek takdim etti. Vali Yardımcısı Nusret Şahin “Sizlerin şahsında bütün esnafımızın Ahilik Haftasını kutluyorum. Ülkemiz için de çok önemli bir geleneğin temsilcilerisiniz. Bu gelenek bütün dünyaya örnek bir yapılanma. Bugün bu ülkenin ekonomisi bu noktada ise sizlerin ve sizlerin takip ettiği bu geleneğin sayesinde bu noktadadır. Her ne kadar bu bir esnaf geleneği olarak gözükse bile toplumun her kesimine etki eden bir yapılanma. Çok değerli bir geleneğin mensuplarısınız sizinle beraber olmaktan mutluluk duyuyorum, Ahilik Haftanızı kutluyorum” dedi.

BESOB Başkanı Fehmi Erdem ise “Esnaf teşkilatımız Balıkesir’in her ilçesinde ve  il merkezinde  86 odamızla, odaların bağlı olduğu Esnaf Odaları Birliği ile temsil edilmektedir. Balıkesir bu konuda esnaf teşkilatı olarak çok güzel organize olmuştur ve güzel çalışmalar yapacaktır” yorumunu yaptı.

BU GELENEK NEREDEN GELİYOR?

Kültür ve Turizm Bakanlığı Koordinatörlüğünde 02/07/1988 tarih ve 19860 sayılı Ahilik Kültürü Haftası Kutlamaları yönetmeliği çerçevesinde 1988 yılından itibaren bir il merkez olmak üzere toplam 26 ilde kutlanan Ahilik Kültürü Haftası Kutlamaları 2008 yılından itibaren ilgili bakanlık olan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından çıkarılan ve 13/08/2008 tarih ve 26966 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliği gereğince Ahilik Haftası olarak kutlanılmaya başlanmıştır. Kırşehir’de merkez kutlamalar olmak üzere 81 ilimizde Ekim ayının 2. Pazartesi günüyle başlayan hafta boyunca kutlamalar devam . HABER:HAYATİ KARAKURT

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.