Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 52

Balıkesir Merhaba Gazetesi

AHİLİK

AHİLİK
02 Aralık 2014 - 0:01

Genel

Ahilik, kökü 1171 yıllarına dayanan AHİ EVREN tarafından ANADOLUDA kurulmuş mesleki bir kuruluştur. Başta mesleki bir amaçla kurulmuş olan bu kuruluş, Osmanlı döneminde, sanattan, toplumsal yapının eğitilmesine kadar, çok farklı sahalarda, yaygınlaşmış ve faydalı bir kuruluş halinde işleyişine devam etmiştir. Oluşturduğu sıkı ve disiplinli ekolü nedeniyle, bazen, tasavvufi sahalarda, bazen mesleki sahalarda, bazen ahlaki sahalarda, bazen de ilmi sahalarda etkili olmuştur. Köylere kadar yerleşen teşkilat, Osmanlı insanındaki madde ile manayı kaynaştıran bir model haline gelmiştir.

Zamanla Osmanlı gibi büyük bir imparatorluğu etkisi altına almış, oluşturduğu yapı ile Osmanlının askeri, siyasi, ahlaki, kültürel ve ekonomik yapısının oluşmasında etkileri büyüktür. Ahilik kültürünün ayrıntılarına bakıldığı zaman, günümüz insanı ve toplumu için ilaç olabilecek sayısız etkinliklerini buluruz. Günümüz gençliğinin, hedefli, hale getirilip, ahilik düşüncesi etrafında yaşanmasında büyük bir boşluğun doldurulacağı muhakkaktır.

AHİLİK NEDİR?

Ahilik basitten, zora doğru yol alır. AHİ olabilmek için bazı kademelerden geçilmesi gerekir. Ahilikten önce FETA (yiğit), sonra AHİ ve en sununda da ŞEYH olur. Şeyhliğe çok az kişi ulaşabilir. Ahi olabilmeye, birçok değişik basamakları yaşayarak ulaşılmaktadır.

Yaşayan her peygamber, kendi icra ettiği sanatın PİRİ sayılmıştır. Çiftçiler için Âdem (a.s.) terziler için İdris (a.s.), marangozlar için Nuh (a.s.), deveciler için Salih (a.s.), mimarlar için İbrahim (a.s.), Çobanlar için İshak (a.s.), saatçiler için Yusuf ve Musa (a.s.), ekmekçiler için Zülküf (a.s.), tarihçiler için Lut (a.s.), bağcılar için Üzeyir (a.s.), zırhçılar için Davut (a.s.), hekimler için Lokman (a.s.), balıkçılar için Yunus (a.s.), gezginler için İsa (a.s.), birer PİR olarak kabul edilmişlerdir.

Bir kişinin AHİ olabilmesi için şu özellikleri taşıması gerekmektedir.

a)      Emanet edilebilen EMİN kişi olması.

b)      Hayâ ve edep sahibi olması.

c)      Helal kazanç sahibi olup, helal gıdalarla beslenmiş olması.

d)     Dünyayı terk etme duygularına sahip olmaması.

e)      Verdiği takvayı, kendisinin uygulamış olması.

f)       İlim sahibi olması.

g)      Devlet yöneticiliği sıfatına girmemiş olması.

Bu şartlara sahip olup, AHİ olan kişinin Dört nesnesi açık, Üç nesnesi kapalı olma şartı vardır.

a)      Gönlü açık olmalı.

b)      Kapısı açık olmalı.

c)      Eli açık olmalı.

d)     Sofrası açık olmalı.

Kapalı olması gereken hususlar da şunlardır.

a)      Gözü kapalı olmalı.

b)      Dili kapalı olmalı.

c)      Beli  kapalı olmalı.

Bu özelliklerini kaybeden AHİ, bu yoldan ayrılmış olarak kabul edilir ve AHİLİKTEN çıkarılır. Ahilikten çıkma afet olarak kabul edilir. Kişiyi AHİLİKTEN düşüren sebepler şunlardır.

İçki içmek. Zina etmek. Livata etmek. Gammazlık. Münafıklık. Kibir. Haset. Kin. Yalancılık. Hiyanet. Buhtan. Hırsızlık. Sözünde durmamak. Haram yemek. Gıybette bulunmak.

Kıymetli dostlar; Şimdi kendi kendimizi sorgulayalım. Bilhassa sanatkâr, esnaf ve ticaretle uğraşan siz kıymetli dostlar. Yukarıda saydığımız AHİLİK hususlarının hangilerini taşımaktayız, durumumuz, konumumuz, korunurluğumuz nedir? Kendi kendimizi yeniden yeniden sorgulayalım. Kaç kişi AHİ olabilir acaba. Hoşça kalın.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.