Balıkesir Merhaba Gazetesi

AHMET KAYA’DAN MÜZİK

AHMET KAYA’DAN MÜZİK
11 Kasım 2014 - 0:10

Genel

**Her türlü müzik aletini çalabilen Ahmet Kaya, öğrencilerle yaptığı söyleşide, kendi hayat hikâyesini, ne zorluklarla okuduğunu ve Avrupa’ya uzanan macerasını anlattı.

**İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Avrupa´da müzik alanında otorite olarak kabul edilen, aslen İvrindili olan Sanatçı-Müzisyen Ahmet Kaya ile Kadriye-Kemal Gürel Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’ni ziyaret etti.

Öğrencilerin hazırladığı klasik müzik dinletisinin ardından Yusuf Cengiz, öğrencilere yaptığı konuşmasında “ Balıkesir’den yetişmiş, önemli bir değer olan Ahmet Kaya Beyefendi’yi sizlerle buluşturmak istedik. Çünkü Ahmet Kaya’nın Savaştepe Öğretmen Lisesi’nden başlayan ve Avrupa’ya uzanan çok önemli bir hayat hikayesi var. Çapa Öğretmen Okulu’ndan mezun olduktan sonra, yaklaşık 45 yıl boyunca Almanya’da değişik okullarda, üniversitelerde ders verdi. Kendisi Almanya’da üniversitelerde hocaların hocası olarak bilinen çok değerli bir kişidir. Bizim amacımız, siz değerli öğrencilerimizle, hocamızı bir ortamda buluşturmak, onunla birlikte bir söyleşi yapmaktı. İnşallah bu toplantının sizlere çok faydalı olacağını umuyorum.’ Dedi. Müdür Cengiz devamında şöyle konuştu: Balıkesir’e yeni bir Güzel Sanatlar Lisesi yapılması için uğraş veriyoruz. 2015 yılında devlet yatırım programına aldığımız Güzel Sanatlar Lisesi ve Konser Salonu yapımı öncelikli planlarımız arasındadır. Aynı zamanda Ayvalık’ta bir hayırseverimiz yeni bir Güzel Sanatlar Lisesi yapımı için bize bağışta bulunmuştur. Bu sayede yapımına başlanacak olan okulumuzu kısa zamanda tamamlayacağımızın müjdesini veriyoruz.

KAYA’NIN ÖRNEK HİKAYESİ

Her türlü müzik aletini çalabilen Ahmet Kaya, öğrencilerle yaptığı söyleşide, kendi hayat hikâyesini, ne zorluklarla okuduğunu ve Avrupa’ya uzanan macerasını anlattı. Berlin’e tahsil için gittikten sonra oraya yerleşmeye karar veren Kaya, burada bulunduğu yıllar içinde Almanya Senatosu’ndan 35 adet üstün başarı belgesi almıştır. Avrupa ülkelerinde girdiği birçok yarışmadan hep birincilikle ayrılmış yine Almanya Senatosu’ndan Sörlük ve Mentorlük (Akıl hocalığı) unvanlarına layık görülmüştür. Kaya aynı zamanda Almanya Cumhurbaşkanından üstün başarı madalyası da almıştır.İstanbul’da yaşadığı yıllar içerisinde İstiklal Marşı’mızın değerli bestecisi Zeki Güngör tarafından manevi evlat ilan edilmiş, Zeki Güngör’ün oğlu ve geliniyle müzik çalışmaları yapmıştır. Kaya halen Berlin´de yaşamakta olup müzik çalışmalarına devam etmektedir. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.