Balıkesir Merhaba Gazetesi

AHP Meydanında İşçilerin Direniş Günü Mücadelesi

AHP Meydanında İşçilerin Direniş Günü Mücadelesi
15 Haziran 2021 - 18:58

AHP Meydanında İşçilerin Direniş Günü Mücadelesi

DİSK-KESK-TMMOB-TTB-TÜRMOB Balıkesir Bileşenleri DİSK Genel-İş Balıkesir Şubesi’nin düzenlediği bir basın açıklaması gerçekleşti. Ali Hikmet Paşa Meydanında gerçekleşen açıklamada 15-16 Haziran İşçilerin Direnişinin 51.Yıldönümü nedeniyle emekçi haklarına değinildi.

“Disk Üyesi İşçilerin Direnişi İlham Kaynağıdır”

DİSK-KESK-TMMOB-TTB-TÜRMOB Balıkesir Bileşenleri “Emeğin Haklarına Sahip Çıkıyoruz!”sloganı ile yaptığı açıklamada, “Ülkemizdeki emek mücadelesinin en büyük eylemlerinden birisi olan 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişini, 51. yıldönümünde bir kez daha coşkuyla selamlıyoruz. Sendikal haklarına ve örgütlenme özgürlüklerine sahip çıkmak için iki gün boyunca eşine az rastlanan bir kitlesellik ve militanlıkla fabrikalardan şehir merkezlerine akan DİSK üyesi işçilerin direnişi, uzun yıllardan bu yana ülkemizdeki tüm toplumsal mücadelelere ilham ve cesaret vermektedir.”ifadelerine yer verdi.

“Hak Arama Ve Mücadele Vurgusu”

15-16 Haziran Direnişi, hak arama mücadeleleri için olduğu kadar meclisteki çoğunluklarıyla antidemokratik yasalar çıkartmayı kendine hak gören iktidar sahipleri için de öğretici olmalıdır. Hiçbir iktidar, emekçilerin hak ve özgürlerini, emeğin evrensel kazanımlarını ve emeğin çıkarlarını savunan örgütlü yapıları zorla ortadan kaldıramaz. İktidar gücüne sahip olmak, bu gücün keyfi ve antidemokratik bir toplumsal düzen inşa edilmesi için kullanılabileceği, ayrıca toplumun örgütlü yapılarının ortadan kaldırılması için kullanılabileceği anlamına gelmemektedir.

“Emeğin Taleplerine ve Mücadeleye Sahip Çıkacağız”

Tek adam rejimi, emekçiler tarafından 51 yıl önce en güçlü biçimde verilen bu mesajı ayrıca kavramaktan çok uzak bir tutum sergilemektedir. Yandaş sendikalar aracılığıyla emek mücadelesinin taleplerini görünmez kılan, esnek-güvencesiz çalışma biçimlerini dayatan, düşük ücret politikasıyla emekçilere hayatı zindan eden, emekçilerin hak arama taleplerini polis şiddetiyle bastıran tek adam rejimi açık biçimde emek ve ayrıca emekçi düşmanı bir politika gütmektedir. İktidarın bu politikaları salgın döneminde milyonlarca emekçinin hayatının daha da zorlaşmasına, işsizliğin ve yoksulluğun daha da büyümesine neden olmuştur. Ülkemizin; üretim gücünün, emek mücadelesinin parçası olarak mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak bizler, emeğin taleplerine ve ayrıca alın terimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Örgütlü yapılarımızı ve örgütlenme hakkımızı koruyacağız. Yaşasın 15-16 Haziran Direnişimiz” Haber&Foto : Nursima Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.