Balıkesir Merhaba Gazetesi

Aile Hekimleri Beş yıldır hizmette

Aile Hekimleri Beş yıldır hizmette
19 Aralık 2014 - 0:03

Genel

Aile Sağlığı Merkezlerinde verilen Aile Hekimliği hizmeti hakkında Halk Sağlığı Müdürlüğü yeni bir açıklama yaparak hizmetleri anlattı.

Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde başlatılan Aile Hekimliği uygulamaları son günlerde yeniden gündeme geldi. Aile Hekimliği konusu ile ilgili olarak Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yeniden bir bilgilendirme açıklaması yapıldı. Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hasan Özçoban,  Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışmaları hakkında, vatandaşların bu merkezlerden  nasıl yararlanabilecekleri konusunda bilgilendirmede bulundu. Dr. Özçoban, vatandaşlardan sık sık gelen sorulara yanıt olabilecek bilgiler verdi.

İŞTE VERİLEN HİZMETLER

Vatandaşlar, aile hekimlerini Toplum Sağlığı Merkezi’ni başvurarak değiştirebiliyor. Hekim değiştirilmesi için üç ay geçmesi gerekiyor. Sağlık güvencesi olmayanlar ise muayene, tahlil, röntgen filmi, gibi hizmetlerini ücretsiz olarak alabiliyor.

Aile Hekimliği ile evde özürlü, yaşlı, yatalak ve benzeri durumdaki kişilere kayıtlı kişilere koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetleri veriliyor. Aile Hekimliği ile uzak mahalle ve kırsal kesimde gezici sağlık hizmeti de veriliyor.

Yerinde Bakım uygulaması ile de:Cezaevi, çocuk ıslahevi, huzurevi, korunmaya muhtaç çocukların barındığı çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtları gibi özellik arz eden toplu yaşam alanlarından oluşan yerler için yerinde sağlık hizmeti veriliyor. Aile Sağlığı Merkezi’nderöntgen çekilme imkanı yoksa, Aile Hekimi tarafından hasta uygun bir sağlık kuruluşuna sevk ediliyor. ASM’lerin çalışma saatleri binaların kapılarında belirtiliyor. Aile Hekiminin izinli olduğu zamanlarda bir başka hekim görevlendiriliyor. Kişi, yaşadığı yer dışında başka bir yerde ise bulunduğu yerde misafir hasta olarak hizmet alabiliyor. Vatandaşlar,ALO 182, www.hastanerandevu.gov.tr veya mobil cihazlardan randevu randevu ile de sağlık hizmetine ulaşabiliyorlar. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.