Balıkesir Merhaba Gazetesi

Aile hekimleri eylemde

Aile hekimleri eylemde
13 Aralık 2014 - 0:04

Genel

Hekimler, Sağlık Bakanlığı politikalarının Aile Sağlığı Merkezleri’ni amacından uzaklaştırdığını, hekimlerin 12 saat çalıştığı Acil Servise dönüştürüldüğünü söyleyerek iş bıraktı.

Sağlık Bakanlığının ‘aile hekimlerini ailelerle daha çok buluşturacağız’ diyerek hekimlerinin insan haklarına aykırı olarak günde 12 saat çalışmaya zorlandığını, Aile Sağlık Merkezlerinin(ASM) amacından uzaklaştırılarak ‘acil servise’ dönüştürüldüğünü söyleyen hekimler iş bıraktı. Aile Sağlığı Hekimleri, dün uyguladıkları iş bırakma eylemi dolayısı ile Kamu Hastaneleri Birliği önünde bir bildiri okudular, “angaryaya son verilmesini” istediler. Balıkesir Tabip Odası adına okunan bildiride; “Bakanlığın haftada altı gün, günde on iki saatten ayda 300 saat çalışma süresi getirmek istediğini belirterek, bunun ‘insan haklarına, Anayasanın dinlenme hakkına aykırı olduğu” belirtildi.

EYLEM İÇİN YOLA ÇIKTILAR

Aile hekimleri Derneği Başkanı Dr. Fezvi Turgut yayınladığı bildiride “Ülkemizdeki aile hekimliği uygulaması, göstergeleri ile Avrupa Şampiyonu  olmuştur. Bu başarıyı sağlayan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına yüklenilmek istenen angaryalardan, Acil, AKM-TSM nöbetlerinden vazgeçilmelidir” denildi. Hekimler Sağlık Bakanlığına; ‘Sağlık Ocağı’ uygulamasını bitirdiğiniz gibi şimdi de Aile Hekimliği uygulamasını bitirmeyin. Aile hekimliğine ve birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerine sahip çıkın!” diye seslendiler.  Hekimler, daha sonra Ankara’da Kolej Kavşağında yapacakları “Aile Hekimliğine Sahip Çıkın” mitingine katılmak için yola çıktılar. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.