Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ailelere umut oldular

Ailelere umut oldular
07 Eylül 2015 - 9:35

Genel

Ali Osman Demirtaş Vakfı’nın kurduğu ‘Ali Osman Demirtaş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ engelli ve bakıma muhtaç kişilere ve ailelerine umut oldu. 70 yataklı merkez, 110 hastaya hizmet veriyor.

Ali Osman Demirtaş Vakfı özürlü ve akli dengesi yerinde olmayan vatandaşlar için yardım kapılarını açtı. Vakfın kurduğu; ‘Ali Osman Demirtaş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ personele aldırdığı eğitimlerle bilinçli olmanın önemini her kesime ulaştıran bir Vakıf olmayı sürdürüyor. Özel eğitim ve bakım hizmeti veren kuruluş, engelli ve özel bakıma muhtaç kişileri, psikolojik tedaviye ihtiyacı olan kişilere hizmet vererek ailelere de umut oldu.

Vakıfta düzenli olarak aktif olan kurslara, Vakıf Personeli ve Vakıf yöneticileri de katıldı. Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Ahmet Köse, İlkyardım eğitimci Eğitmeni Murat Bostan, İlkyardım Eğitmeni Erdal Şahan, Şehriban Yaşar’ın verdiği İlkyardım eğitimi sonrası İlkyardım konusunda bilgiler tazelendi. 2000’li yıllarda temelleri atılan vakıf şimdi 110 hastası ve 57 personeli ile 24 saat 365 gün hizmet veriyor.  Özürlülere Eğitim ve Rehabilitasyon, Bakıma Muhtaç İnsanlara Yönelik Yatılı Bakım Merkezi olarak her ikisini de bir arada bulunduran Balıkesir Susurluk yolu üzerindeki Ali Osman Demirtaş Vakfı bünyesindeki personel ve hastalarına yönelik düzenlenen kurslar arasında ilkyardım eğitimi verdi.

SADIKOĞLU: ‘VAKIF ÖVÜNÇ KAYNAĞIMIZ’

Hastalar için düzenlenen okuma yazma, Mis Sabun yapımı, Boncuk kurslarının hala devam eden kurslar olduğunu söyleyen Vakıf Müdürü Mihriban Sadıkoğlu taşımalı sistemle okula giden öğrencilerimizde var diyerek Vakfın Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen engelli ve akli dengesi yerinde olmayan vatandaşlar için yapılan çalışmalara değindi. Ağır meditasyon, Orta ve hafif meditasyon ile birlikte ruhsal bölüme Ait hastalarının olduğunu ve onlar için çalıştıklarını söyledi. Vakıf Müdürü  Sadıkoğlu, ‘ toplumda bazı önyargılar oluyor. Huzurevleri ile ilgili olarak yada bu tip yerler için Medyada duyuyoruz yada toplumda konuşuluyor. Bizim kendi Vakfımızla ilgili gurur ve övünç kaynağımız sevgimiz ve burada hastalarımızla olan iletişimimiz’ dedi. Bu konuda Toplumun denetlenmesi de önemli diyen Vakıf Müdürü Sadıkoğlu,aldıkları eğitimler ile ilgili olarak da kazanımları tazelemek ve daha iyi nasıl hizmet veririz diye düşünerek  hareket ettiklerini söyledi.

PERSONEL SÜREKLİ EĞİTİM ALIYOR

Ali Osman Demirtaş’ın kurduğu vakıfla ilgili şu değerlendirmede bulunuldu; “Ali Osman Demirtaş, kurduğu Vakıf için ömrünü adadı. Çoğu aileye umut olurken; engelli vatandaşların yeri geldiğinde babası, amcası, kardeşi, ağebeyi oldu”… “Hala yapabilecek çok şey var” diyerek çalışmalarını yürüten Demirtaş, Vakıfta görev alan her birey için ilkyardım eğitimlerinden başlayarak daha çok eğitimlerin alınacağını ve bire bir uygulamalarla örneklerinin yaşatılacağını söyledi.

Vakıf Müdürü Mihriban Sadıkoğlu, Vakıfta çeşitli kursların düzenlendiğini ve hala devam eden kurslar olduğunu belirtti. Vakıfta yatılı olarak kalan hemşirelerin olduğunu belirterek psikolog ve sosyal hizmet uzmanları ile bire bir hastalarla iletişim içinde olduklarını vurguladı.

VAKFIN ÖYKÜSÜ

Ali Osman Demirtaş,  Vakfın kurulması aşamasında Yurtiçi ve yurtdışında tetkik ve araştırmalar yaptığını ve Sivil Toplum Kuruluşu olarak her ikisi bir arada henüz Türkiye’de bulunmayan bir hizmeti hayata geçirmeyi düşündüğünü belirtti. Ve vakıf hikayesini şöyle anlattı: Özürlülere Eğitim ve Rehabilitasyon, Bakıma Muhtaç İnsanlara Yönelik Yatılı Bakım Merkezi olarak her ikisi bir arada yapmayı düşündüm ve planladım.  2003 yılında Ali Osman Demirtaş Vakfı’nı kurdum, yer seçimi hususunu 3 ay İstanbul-İzmir arası gidip gelerek inceledik ve İzmir-İstanbul yolu üzeri Susurluk Aziziye Köyü’ nün uygun olduğunu, doğa ile iç içe olduğunu gördüm ve karar verdim. Aziziye Köyü’ nden arazi aldık. 17.100 m2′ lik alana mevzii imar planı yaptırarak 2004 yılında inşaata başladık. Eylül 2006′ da 272 kapasiteli Özel Ali Osman Demirtaş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ni açtık, Haziran 2007 de 70 yataklı Özel Ali Osman Demirtaş Bakıma Muhtaç Özürlü Bakım yatılı Merkezi’ni açtık. Ülkemizde sivil toplum kuruluşu, eğitim ve yatılı bakım merkezi olarak her ikisi bir arada olarak hizmet veren bir ilke imza attık. Bugünkü haliyle yaklaşık 110 hastamız burada. Onlar için ne yapılması gerekiyorsa yapmanın gayretindeyim. Bu hizmetlerimizin örnek ve teşvik edici olmasını diliyorum. Taktir Allah’ tan.

SEMRA AMAN AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.