Balıkesir Merhaba Gazetesi

AK Parti Balıkesir İl; Kadına Şiddet, İnsanlığa İhanettir

AK Parti Balıkesir İl; Kadına Şiddet, İnsanlığa İhanettir
25 Kasım 2022 - 13:08

AK Parti Balıkesir İl; Kadına Şiddet, İnsanlığa İhanettir

AK Parti Balıkesir İl Kadın Kolları kadına şiddet ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, kadın kolları AK Parti’nin aynı zamanda güçlü bir kadın hareketi olduğunu belirtti. Ayrıca, AK Parti’nin 5 buçuk milyon kadın üyesi, 600 bine yakın gönüllü teşkilat mensubu var.

 

Kadın Kolları Başkanı Meral Cengiz, “kadın odaklı politika ve uygulamaların takipçisiyiz. Ayrıca, kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve yaptırımların artırılması içinde var gücümüzle çalışıyoruz. Bilindiği üzere, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Bu vesilesiyle bu konudaki kararlılığımızı bir daha vurgulamak istedik. Dahası, hükümetlerimiz tarafından atılan adımları bir kez daha hatırlatmak istedik.

Kadına Şiddet, İnsanlığa İhanettir

Meral Cengiz’in Açıklamasının Devamı Şöyle Oldu;

 

Kadını ve kadının varlığını son derece önemseyen bir yaklaşımla “Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da sık sık tekrarladığı gibi kadına şiddetin, insanlığa ihanet olduğunu bir kez daha haykırıyoruz. AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta dile getiriyoruz.

Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Kadına yönelik şiddet, yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranıştır. Kadına yönelik şiddet, sadece ülkemizin değil, maalesef tüm dünyanın sorunudur.

Tüm dünya gibi bizim de canımızı yakan, kadına yönelik şiddetle mücadele etmekte kararlıyız. Şunu apaçık söylüyoruz ki, bu konuda asla toleransımız yok. Bunu 2002 yılında daha ilk seçim beyannamemizde de ifade ettik. 2003 yılında aile mahkemelerini biz kurduk. 2004 yılında Anayasa’ya kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir maddesini biz getirdik. 2005 yılında Türk Ceza Kanunu ile ‘töre’ ve ‘namus’ nedeniyle işlenen cinayetleri ağırlaştırılmış suç kapsamına aldık, TCK’da aile içi şiddet ve cinsel suç tanımını biz yaptık. 2010 yılında kadın-erkek fırsat eşitliğini daha da güçlendirerek “pozitif ayrımcılık” ilkesini Anayasa’da düzenledik.

Haber: Nursima Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.