Balıkesir Merhaba Gazetesi

AK Parti İl Başkanı Başaran “27 Mayıs’tan 15 Temmuza Darbe Dönemleri”

AK Parti İl Başkanı Başaran “27 Mayıs’tan 15 Temmuza Darbe Dönemleri”
27 Mayıs 2022 - 13:23

AK Parti İl Başkanı Başaran “27 Mayıs’tan 15 Temmuza Darbe Dönemleri”

 

27 Mayıs Demokrasi Darbesi Yıl Dönümünde İl Binasında Bir Basın Açıklaması Gerçekleştirdi. AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran Cumhuriyet tarihinin ilk darbesinden buyana darbelerin getirdiği zararlara dikkat çekti.

 

15 TEMMUZ HAİN DARBE GİRİŞİMİ HATIRLATILDI

15 Temmuz hain darbe girişimine ilişkin, “ Milletimiz darbeciler karşısında liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı duruşuyla millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını bozdu. Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi verdi.”dedi.

BAŞARAN “PEKÇOK BEDEL ÖDENDİ”

AK Parti il Başkanı Ekrem Başaran beraberinde İnsan Hakları Başkanlığı ve partililerle birlikte il binasında bir basın açıklaması yaptı. İl Başkanı Ekrem Başaran medeniyet tarihimiz boyunca devlet olarak pekçok bedel ödendiğini söyledi. “Bağımsızlığı uğruna her şartta mücadele eden Milletimiz, hukukun ve demokrasinin vesayet altına alındığı birçok dönemden geçmiş ve bu günlere gelmiştir ”dedi.

Darbelerin Çok yönlü Zararları

Türkiye’nin pekçokkez darbelere maruz kaldığını hatırlatan Başkan Başaan, “ Darbeler milletimizin bünyesindeki demokrasi, ekonomi, insan hakları, sivil ve sosyal hayat unsurlarına zarar vermiştir ”dedi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde, hukukun askıya alındığı, toplumsal ve siyasal düzene ilk darbe; 27 Mayıs 1960’ta, Başbakan Adnan Menderes ile yol arkadaşlarının tutuklanması ve idam edilmesiyle gerçekleştirildi. 27 Mayıs Darbesi, milli irade ile arasına perde çekenlerin demokrasiye, vicdanlara, hukuka ve insanlığa yönelik ihaneti olarak hafızalara kazındı.

“Milli ve Manevi Değerler Kaldırılmaya Çalışıldı”

“1950 yılında dönemin tek parti hegemonyasını geride bırakarak milli iradenin teveccühü ile iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda ortaya koydukları yatırımlar ve hayata geçirdikleri projeler ile Türkiye’yi bir adım ileri taşımışlardır. Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu coğrafyasından silmeye çalışan CHP iktidarının antidemokratik uygulamalarını rafa kaldıran merhum Menderes, milletimizin bağrında büyük bir yara olan, tek parti rejiminin en büyük ayıplarından Türkçe Ezanı uygulamasını kaldırarak Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermiştir.”

Masum İnsanlar Darağacına Gönderildi”

“Millet iradesine savaş açan, milli ve manevi değerleri yok etmeye çalışan zihniyet, demokratik yollarla seçilen yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari yargılamalar ile masum insanları hukuk dışı şekilde darağacına göndermiştir. İdam edilenler yalnızca Başbakan, Bakan, Milletin Vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur.”

 

 

“15 Temmuz Demokrasi Düşmanlarına Ders Verdi”

“Üzerinden yıllar geçse de vesayetçi odaklar varlığını devam ettirerek en son 15 Temmuz’da da benzer bir senaryoyu devreye sokmaya çalışmışlardır. Ancak Milletimiz darbeler ve darbeciler karşısında liderimiz Recep Tayyip ERDOĞAN’ın kararlı duruşuyla bu kez millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını bozmuştur. Millete ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir.”

Darbeci ve Vesayetçi Odaklara Dikkat Çekildi

Açıklamada“Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının aziz hatıralarının yaşatılması amacı ile milletin evlatlarının yargılanarak idam edildiği Yassı Ada, ismi değiştirilerek “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” olmuş, darbeci, vesayetçi odaklar ise tozlu raflara gömülerek tarih olmuşlardır. Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının aziz hatıraları burada yaşatılmaya devam edecektir.”dendi.

“27 Mayıs ,12 Eylül, 28 Şubat ve 15 Temmuz”

Açıklamanın devamında; 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların Anadolu feraseti karşısında zavallı kalacağını, bu ülkede darbeler döneminin artık kapandığını, her türlü vesayete karşı var olan mücadelemizi kararlılıkla sürdürüleceği belirtildi.Başaran,  “Demokratik ve müreffeh bir Türkiye’de yaşayabilmemiz için serden geçen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz”dedi.HABER: MUHAMMED CAN AKYÜREK

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.