Balıkesir Merhaba Gazetesi

AKILLI OL ÜZÜM YE ÜZÜM YE AKILLI OL

AKILLI OL ÜZÜM YE ÜZÜM YE AKILLI OL
03 Haziran 2015 - 9:02

Genel

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen Okul Sütü programının ardından kuru üzüm dağıtımı da dün başladı. ‘İşin sırrı üzümde’ sloganı ile General Kemal İlkokulu öğrencileri ve anasınıfı öğrencilerine kuru üzüm dağıtıldı. Kuru üzüm dağıtımı yapılan öğrenciler kuru üzüm paketlerini hemen açarak yediler. Paketlerini açamayan öğrencilere yardımcı olan Vali Yardımcısı Selda Dural öğrencilerle birebir sohbet etti. Öğrencilerin Sağlık beslenme, ders çalışma sistemlerini ve gelecek hedeflerini dinledi.

OKUL ÜZÜMÜ AKIL ÜZÜMÜ

Hem çiftçinin hem de öğrencilerin yüzünü güldüren kuru üzüm dağıtımı başladı. İleriki yıllarda ceviz ve fındık gibi takviye ürünlerle program geliştirilecek ve öğrencilere sağlıklı beslenme alışkanlıkları da kazandırılarak abur cubura son verilecek.

 AZ VE ÖZ BESİN KAYNAĞI ‘KURU ÜZÜM’

Balıkesir General Kemal İlkokulu ve anasınıfı öğrencileri dün kuru üzüm dağıtımı ile arkadaşları ile birlikte üzüm yedi. Okul Sağlığı Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen kuru meyve tüketim alışkanlığının yaygınlaştırılması amacını taşıyan programda az ve öz yemenin önemi ile bilinçli tüketimi de kavramış oldular. Öğrenciler için 25’er gramlık paketler halinde hazırlanan kuru üzümler sağlıklı beslenmenin de formülleri arasında yer alıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen Okul öncesi ve Temel Eğitim Birinci Kademe Okullara Kuru Üzüm Dağıtım Programı Vali Yardımcısı Selda Dural, Altıeylül Kaymakamı Bayram Gale, Milli Eğitim İl Müdürü Yusuf Cengiz ve Tarım İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş’un katılımı ile gerçekleştirildi.

OKUL SAĞLIĞI BİLİM KURULU TAVSİYE ETTİ

General Kemal Balıkesir ilkokul ve anasınıfı öğrencileri kuru üzüm dağıtım programı kapsamında dün kuru üzüm yedi. Kuru üzümün faydaları hakkında öğretmenlerinden bilgi aldı ve şekerli olan kuru üzümü beğendiklerini ifade ettiler. Öğrenciler için 25’er gramlık paketler halinde hazırlanan kuru üzümler dağıtılmaya başlandı. Üzümün enerji kaynağı olarak doğrudan beynin yakıtı olan glikozu belli oranda vermek suretiyle zeka ve hafıza gelişimini sağladığı belirtiliyor.

SELDA DURAL  ‘ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIĞI İÇİN’

Vali Yardımcısı Selda Dural, programla ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile yürütülen bir program. Çocuklarımıza anasınıfı ve ilkokul birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü kademedeki çocuklarımız programdan fadalanacak.70bin 735 öğrenciden veli izni olan 67bin 847 öğrenciye 25gr’lık paketlerde haftanın Salı ve Perşembe günleri 2 gün olmak üzere kuru üzüm dağıtımı yapılıyor’ şeklinde konuştu.

 

YUSUF CENGİZ ‘ÇOCUKLAR MEMNUN’

Okullarda kuru üzüm dağıtımı ile ilgili olarak Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ise programla ilgili olarak şöyle konuştu: ‘Anaokulları ve İlkokullar 1-2-3 ve 4’ncü sınıflara yönelik olarak kuru üzüm dağıtımı gerçekleştiriyoruz. İlimiz genelinde toplam 67 bin 847 öğrencimize kuru üzüm dağıtımı yapılacak. Kent nüfusunu dikkate aldığımızda 70bin çocuğumuz var. Bunlardan ulaşamadığımız, devamsız durumda olanlar ve 2bin civarında da kuru üzüm dağıtımını istemeyen çocuğumuz var.67 bin 847 öğrencimiz bu dağıtımdan faydalanacak. Daha öncede okul sütü ile ilgili bir program gerçekleştirmiştik. Okul sütünü de yine Salı ve Perşembe günleri 64 bin öğrencimize ilimiz genelinde dağıtıyoruz. Çocuklar gayet memnun. Amacımız çocuklarımızın her yönü ile sağlıklı büyümeleri ve yetişmeleri. Bu nedenle bakanlığımızı ve hükumetimizi takdir ediyoruz.’

ABUR CUBURA SON VERİLECEK ÇOCUKLAR SAĞLIKLI BÜYÜYECEK

Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile yürütülen ‘Okullarda Kuru Üzüm Dağıtım Programı’ başladı. Sağlıklı ara öğün tüketme alışkanlığını kazandırmak amacıyla hazırlanan program Önümüzdeki yıl ülkemizde yetişen fındık, ceviz gibi takviyelerle sürecek olan programda çekirdekli üzümün yetiştirilmesi de sağlanacak ve programa ilave edilecek. İleriki yıllarda ceviz ve fındık gibi sağlıklı besin kaynakları da programa dâhil olacak. 6 milyonu aşkın çocuğun bu programdan yararlanması sağlanacak. HABER&FOTO KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ABD’de Salgın Alarmı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Pirus Zaferi Nedir?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Aşkın Bilimsel Belirtileri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kediler neden hırlar
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Geleneksel Türk Mutfağı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.