Balıkesir Merhaba Gazetesi

AKLA GELEN SARI BARETLER İÇİN

AKLA GELEN SARI BARETLER İÇİN
01 Kasım 2014 - 0:15

Genel

İş sağlığı ve güvenliği denildiğinde akla gelen ‘sarı baret’ oldu. Çoğunluğu eğitimcilerden oluşan seminere katılan eğitimciler ve şube müdürlerine sorulan soruya verilen cevap bugünlerde içimizi bir kez daha yakan Ermenekte ki maden ocağından kalan 18 işçi mi? Yoksa iş kazaları ile gündeme gelen haberler mi ? “İş sağlığı ve Güvenliği hayatın bir parçası” diyen BAİGDER Başkanı Mahmut Çamlı, bu konuda verilen eğitimlere ve sorumluluğa dikkat çekti.

Mesleki eğitimde kalite ve iş güvenliği konusunda farkındalığın oluşturulup bilinçli donanımların sağlanması adına GMKA destekli projeye  İştirakçi olarak Altıeylül ve Karesi Belediye başkanlıkları, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Balıkesir İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği de katkı sundu. Mesleki eğitimde kaliteyi yükselterek iş güvenliği alanında uyulması gereken can güvenliği hususunda gerek maske kullanımı gerekse baretlerin doğru kullanılmasının önemine vurgu yapıldı.

 RİSKE GÖRE HAREKET

Balıkesir/Altıeylül Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından 2014 yılı başvuru döneminde Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Sosyal Kalkınma Mali Destek programı kapsamında mesleki eğitimde kalite-işte güvenlik isimli GMKA Projesi kabul edildi. Akabinde proje ortağı olan “Balıkesir İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği” üyelerine ve iştirakçilerine Kişisel Koruyucu Donanım eğitimi verildi. Karesi AVM’de verilen eğitimde sektör çalışanları, işverenlere uyulması gereken hayati kurallar aktarıldı. Bilinçli olmanın ve uygulamaların altı çizildi.

 Açılış konuşmasını yapan Proje sahibi Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Niyazi Dönmez ‘GMKA tarafından desteklenen proje hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Diyoruz ki yaşam hakkı en kutsal hak. İnsana bir kez bahşedilen yaşamın, sağlıklı, mutlu ve huzurlu geçmesi hepimiz için önemli bir hususiyet. Devletin bu konuda önemli görevleri olduğu gibi kurumların ve kişilerin sorumlulukları da büyük. Biz kurum sorumluluğu kapsamında eğitimin kalitesi içinde bu kurum çerçevesinde sağlıklı ve huzurlu yaşamı temin açısından kabul edilen projemizde emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum.’ dedi.

 RİSK ORANI NEYİ GEREKTİRİR?

 3M Teknik bölüm müdürü Koray Dağver talihsiz bir zamana denk gelen eğitimimizin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki temel kavramları üzerinde durmaya çalışacağım diyerek sürdürdüğü konuşmasında kişisel donanımların kullanımının bilinçli yapılması gerektiğini söyledi. Alınan maske vb gereçlerin kullanım kılavuzlarının okunmasının önem taşıdığını açıkladı. Risk alanlarına göre alınması gereken gerekli malzemelerin kullanımı, bakımı büyük önem arz eder’ dedi.Her işyerinin risk oranı farklıdır diyen Dağver risk oranlarının tespitine göre gereçlerin alınıp kullanımı gerekir şeklinde konuştu. Konuşmasının başında  İş sağlığı ve güvenliği denildiğinde aklınıza ne geliyor diye katılımcılara soran Dağver’e verilen yanıt ‘sarı bir baret’ oldu.

 BİLİMSEL AÇIKLAMALAR DOĞRU KULLANIMI GEREKTİRİR

Kişisel koruyucu donanım terk edilmemeli. Öncelik kişilerin sağlığı ve hayatıdır. Karşılaşılan sorunlar kaynağında tespit edilip doğru yaklaşımla yok edilir. Devlet ayağı ve işveren ayağı gerekse kurum ayağı çok önemlidir. Farkındalıklar yaratılıp avantaja dönüştürülmelidir.’ dedi. Bilimsel korumanın olduğu alanlarda, tek bir kişinin girip çıkması gereken alanlarda koruyucu önlem kişisel donanım için önem taşır. Baretleri maskeleri verdik. İş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılan ölçümler yapılmadan ve risklerin miktarı olmadan her maske yada baret kullanılmaz. Her iş yerinin risk oranı farklıdır. Bilimsel olarak kişisel koruyucu donanımın tercih edileceği tespit sonucu yapılır.

HABER: KAMİL AKYÜREK – FOTO MUSTAFA TETİK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.