Balıkesir Merhaba Gazetesi

Akşener Trafikte Makas Atan Sürücüler Gibi!!

Akşener Trafikte Makas Atan Sürücüler Gibi!!
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
05 Kasım 2021 - 8:30

Akşener, Trafikte Makas Atan Sürücüler Gibi!!

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in siyasetteki manevralarını, kalabalık trafikte, hızlı, kural tanımaz bir şekilde ani şerit değiştirerek makas atan araç kullanıcılarına benzetiyorum.

Öncelikle MHP milliyeçiliğini beğenmeyerek İyi Parti’yi kurup kulvarın en sağından gideceğini ummuduğumuz Akşener, ilk açıklamalarından birinde “Bizi CHP ile yana yana görmek, bize haksızlıktır” demişti. Ancak çok kısa bir süre sonra CHP’den aldığı kiralık pardon ödünç vekillerle seçime girdi. Yani en sağ şeritten başladığını iddia ettiği siyasi çıkışın ta başında keskin bir makas atarak en sol şeritte geçti. Olsun dedik, siyasi bir kulvarda ya önemli değil. Bir baktık ki CHP ile aleni, HDP ile gizli ittifak yapmış. İyi Partili dostlar bize kızmasın. Bunları İyi Parti’nin kurucuları arasında yer alan ve sonra ayrılan kendi eski arkadaşları söylüyor. Üstelik ellerinde ses ve görüntü kayıtları olduğunu iddia ederek.

Yetmedi Demirtaş’ın evine kahvaltıya gelmesi durumunda geri çevirmeyeceğini ifade etti. Cumhur ittifakından adeta her kelimeye ateş eden Akşener; Meclis’te HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan’ın “İYİ Parti, size söylüyorum: Size rağmen, içinde bulunduğunuz ittifaka, HDP ve PKK’ya içinde gönül vermişlerin de olduğu insanlar oy verdi. Şu an koltuklarınızda HDP’nin oylarıyla oturuyorsunuz. Bu ittifakta, CHP’yle yaptığınız ittifakta HDP’nin oylarının etkisi vardır. Ne yapacaksınız şimdi? Ne diyeceksiniz şimdi buna?” sorusuna tek kelime etmemesi normal mi?

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, “HDP’li TBMM Başkanvekili oturumları yönetiyor ve hepimiz de onun yönetimine katılıyor muyuz? Bu meşru mu, gayrimeşru mu tartışmasına en iyi cevaptır” diyerek HDP’ye meşruyet atfetmişti.

***

Akşener’in Siirt’in Kurtalan İlçesi’ndeki ziyaretinde Cemil Taşkesen adlı esnafın, “Dilimiz inkar ediliyor, kimliğimiz inkar ediliyor, ‘Kürdistan’ inkar ediliyor. Biz buna karşıyız. Şu an sizin bulunduğunuz yer ‘Kürdistan’dır ama ne yazık ki Meclis’te bu ‘Kürdistan’ inkar ediliyor.” sözleri tepkisiz kalması işin nirvası oldu. Çözüm sürecini “megri megri” gibi sloganları diline pelesenk eden, MHP milliyetçiliğini yetersiz bulan ve yeni yola giren Akşener, söylemleri ile bir taban bulmuşken, oy kaygısı ile yılların milliyetçi çizgisine halel getirmekte.

İyi Parti grup toplantısında konuşan Meral Akşener, Siirt’te bir vatandaşın kendisine “Burası Kürdistan” demesi ile ilgili “Neye şaşırıyorsunuz, bu adam Hdp‘li. Biz HDP’yi terör örgütü PKK’nın yanında konumlandırıyoruz. ‘Kürdistan’ söylemi kime ait? PKK’ya” dedi. Biz de zaten onun söylediğine değil, sizin tepki vermemenize şaşırıyoruz. Bir yandan milliyetçi tabanı elde tutmaya çalışıyor, diğer yandan da HDP’li seçmene yeşil ışık yakıyorsunuz.

Bu son tepkisizliği ile Akşener, en sol şeritlede yetinmeyip bariyerleri aşarak sol şarampole uçuyor gibime geliyor. Sosyal medyada isimlerinin başına TC ekleyerek milliyetçiliğine vurgu yapan İYİ Partili vatandaş da bunu görüyor diye düşünüyorum.

Bakalım gelecek günler ne gösterecek? Akşener, kuruluş ilkelerine dönerek yolun sağ şeridine mi dönecek, yoksa oy kaygısı, Erdoğan ve Bahçeli kini ile prensiplerine uymayan, tabanına izah etmekte zorlandığı en sol şeritte sona doğru mu gidecek? Allah ömüre verirse hep birlikte göreceğiz.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.