Balıkesir Merhaba Gazetesi

Akşener’den Ümit Özdağ Açıklaması

Akşener’den Ümit Özdağ Açıklaması
24 Mayıs 2023 - 17:34

Akşener’den Ümit Özdağ açıklaması. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den ilk açıklama geldi.

 

Akşener’den Ümit Özdağ Açıklaması

 

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turunda Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini açıkladı. Bu açıklamadan sonra Meral Akşener’den ilk yorum geldi. Akşener ‘’ Bizi rahatsız edecek bir şey yok ‘’ dedi.

 

Akşener’in Ümit Özdağ açıklamaları;

”O metinde bizleri rahatsız edecek bir şey yok”

Akşener açıklamasında “Diğer partilerin ne dediğine dair bir bilgim ve fikrim yok ama biz toplandığımızda Sayın Kılıçdaroğlu’na, Sayın İnce, Sayın Özdağ, Sayın Oğan’la ilişki kurmak, görüşme yapmak, iletişim kurmak ve onların talepleriyle ilgili tutum alma konusunda yetki verdik. Dolayısıyla o yetki çerçevesinde yaptığı görüşmelerin sonunda bir noktaya gelindi. Bugün Zafer Partisi Genel Başkanı Sayın Özdağ, Millet İttifakı’nın içinde yer aldığını ve destekleyeceğini söyledi. 7 maddelik CHP Genel Başkanı sıfatıyla Sayın Kılıçdaroğlu’nun imzasının olduğu, Zafer Partisi Genel Başkanı sıfatıyla da Sayın Özdağ’ın imzasının olduğu bir mutabakat metni yayınlandı. Dolayısıyla o metinde bizleri rahatsız edecek bir şey yok. İki siyasi partinin genel başkanları olarak yayınlandı. Millet İttifakı’nın ortaya koyduğu çeşitli mutabakat metinleri var, onlarla ters düşen de bir madde yok. Dolayısıyla, Sayın Kılıçdaroğlu’nun böyle bir yetkisi vardı. O yetkiyi yerine getirdi. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Sığınmacı Meselesine Değindi

Ayrıca Akşener “Bugün 7 maddelik bir protokol açıklandı. O çok net. 6 partinin yaptığı protokolde de çok netti sığınmacı meselesi. Muhalefete baktığımızda Suriyeliler, Afganlar kalsın diyen yok. Aynı yerde doğmuş, aynı kültürün sahibi bir toplu insan sayısı var. Her ülke için çok büyük sorun. Geri kabul anlaşmasının mutlaka iptal edilmesi lazım.” dedi.

Özdağ’ın İçişleri Bakanı Olacağına Dair Paylaşımına Cevap

Meral Akşener , Özdağ’ın İçişleri Bakanı olacağına dair paylaşımlarıyla ilgilide konuştu. Akşener , “Benim herhangi bir yorumum yok çünkü biz henüz bakanlıklar konusunu hiçbir şekilde Millet İttifakı’nın bileşenleri olarak gelip bir araya konuşmadık. Bildiğim bir şey var, iki siyasi parti olarak biz ayrı ayrı girdik. Dolayısıyla alınan oy ve çıkarılan milletvekili sayısına göre öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti seçimden sonra inşallah kazanacağız. Bir araya gelinecek ve bu konuda görevlendirmeler yapılacak. Cumhuriyet Halk Partisi’nin görevlendirmelere aldığı bakanlıkları, hangi siyasi partiye, siz burada görev alın diyeceği İYİ Parti’yi ve onun genel başkanını ilgilendiren bir durum değildir. Dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanının ve parti kurullarının vereceği bir karardır. Ona da saygı duyuyorum. Dolayısıyla İçişleri Bakanlığı üzerinden Sayın Özdağ, öyle bir görevlendirme Sayın Kılıçdaroğlu başından itibaren yapmışsa, dediğim gibi Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı olarak verdiği bir karardır. Ben ona saygı duyuyorum” dedi.

Haber: Elif Şahin

Ayrıca daha fazla haber için tıklayın…

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.