Balıkesir Merhaba Gazetesi

Akyürek’ten Dünyanın İlk Eko-İklim Zirvesinde Çarpıcı Açıklamalar

04 Nisan 2022 - 19:19

Akyürek’ten Dünyanın İlk Eko-İklim Zirvesinde Çarpıcı Açıklamalar

 

Balıkesir Yazarlar ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve B. Merhaba Gazetesi imtiyaz Sahibi Semra Aman Akyürek’ten, Ankara’da gerçekleşen dünyanın ilk EKO-İKLİM zirvesinde dikkat çeken açıklamalar geldi.

İçerik Yerindeliği Haberin Olmazda Olmazı Ama!..

Ankara’da düzenlenen Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesine konuşmacı olarak katılan Semra Aman Akyürek, Medya Gözüyle İklim Krizini değerlendirdi. Akyürek’in İklim değişikliği ile ilgili içerik yerindeliği ve haber dilinin hatalı kullanılmasına dair eleştirisi zirvede gündem oldu.

Haberin Aslını Gölgeleyen İfadelere Yer Verilmemeli

Beren Saat’in zirvede yaptığı ve zirveye gölge düşüren açıklamasını da eleştiren Akyürek, “ konumuz acil kodlu iklim değişikliği. Dolayısı ile farklı bir söyleme müsaade edilmemeliydi. Ayrıca, acil kodlu İklim değişikliği yerine, bu yerindelik yoksunu açıklama medyada yer bulmamalıydı” dedi.

Balıkesirli 4,5 Yaşındaki Eymen’in İklim Farkındalığına Dikkat Çekti

Ayrıca, Akyürek’in 4,5 yaşındaki Balıkesirli Eymen’nin geri dönüşüm farkındalığına dair örneği, büyük dikkat çekti. Ana sınıfında geri dönüşüm kutularının rengini öğrenen Eymen’in, Balıkesir’de ki bir AVM’de yer alan yanlış renklerden oluşan geri dönüşüm kutularını fark etmesi ve annesine bunu belirtmesi, AVM’nin tüm kutuları değiştirmesine neden olmuştu.

 

 

Yerel Medya Yaygın Medyadan Daha Hassas

Akyürek, bu farkındalığın Medyada yer almasının geri dönüşüm konusunda, dolayası ile İklim konusunda yerel medyanın hassasiyetine işaret ettiğini belirtti. Yerel Medyanın, iklim değişikliği konusuna yeterli ilgiyi gösterdiğini belirten Akyürek, “ancak maalesef yaygın medyada bu oran düşük” dedi.

Reyting Uğruna Yapılan Haberler Gölgeliyor

Beren Saat’in zirvede yaptığı ve zirveye gölge düşüren açıklamasını da eleştiren Akyürek, “ konumuz acil kodlu iklim değişikliği. Dolayısı ile farklı bir söyleme müsaade edilmemeliydi. Ayrıca, acil kodlu İklim değişikliği yerine, bu yerindelik yoksunu açıklama medyada yer bulmamalıydı” dedi. Akyürek, özellikle Yaygın medyanın, reyting uğruna bu yerindelik acizliğine müsaade etmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Tüketim Çılgınlığına 87 Yıllık Ceket İle Dikkat Çekti

Akyürek’in, konuşmasının sonunda, anneannesine ait 87 yıllık iki yönlü ceketi o an giyerek sergilemesi salonda büyük alkış aldı. Ceketi hala kullandığını belirten Akyürek, Tüketim çılgınlığına dikkat çekerek, “unutmayalım. Alışveriş çılgınlığı ve ayrıca buradan ortaya çıkan atıklarda iklim değişikliğini olumsuz yönde etkiliyor” dedi.

Haber: Nursima Akyürek

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deprecated: 3.1.0 versionundan beri WP_Query çağrıldığı parametre ile geçerliliğini yitirmiş! caller_get_posts artık kullanılmıyor, yerine ignore_sticky_posts kullanın. in /home/merhaba/public_html/wp-includes/functions.php on line 5495

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.