Balıkesir Merhaba Gazetesi

Alerji Cildimizi Nasıl Etkiler?

Alerji Cildimizi Nasıl Etkiler?
Prof. Dr. F. Arzu Kılıç
Prof. Dr. F. Arzu Kılıç( arzukilic@gazetemerhaba.com )
20 Kasım 2020 - 7:47

Alerji Cildimizi Nasıl Etkiler?

Alerji, kişinin bağışıklık sisteminin bazı madde ve koşullara karşı aşırı duyarlılık ve reaksiyon göstermesidir. Alerji  deri, solunum yollarını, göz başta olmak üzere pek çok organımızı tutabilir. Alerjinin en çok etkilediği organların başında cildimiz gelmektedir. Bugün alerjinin  cilt bulgularını ve  alerjinin nedenlerini konuşalım.

Alerji en basit anlatımla genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin etkileşimi sonucunda oluşur. Kişide bazı kalıtsal faktörler bulunuyor ve çevresel faktörlere maruziyet varsa alerji gözlenir.  Alerji bebeklerde olabileceği gibi çocuklarda, gençlerde ya da yetişkinlerde de olabilir.  Çevresel faktörler dediğimiz zaman  cildimize sürdüğümüz maddeler, yediğimiz-içtiğimiz gıdalar, enfeksiyonlar, ilaçlar ve havada uçuşan polenler akla gelmektedir.

1.Temas edilen maddeler: Parfüm, krem, şampuan gibi  kozmetikler ürünler, çamaşır deterjanları gibi günlük yaşam içinde kullanılan pek çok kimyasal ürün,  lastik eldiven gibi lateks içeren ev eşyaları, nikel… gibi pek çok madde alerjiye neden olabilir.

  1. Gıdalar: Fıstık, yumurta, anne sütü, deniz ürünleri gibi pek çok besin ve besinlerde kullanılan koruyucu maddeler-tatlandırıcılar alerjiye neden olabilir.
  2. Enfeksiyonlar: Üst solunum yolu enfeksiyonları, bağırsak parazitleri… gibi ajanlar alerjiye neden olabilir.
  3. Aeroalerjenler: Ağaç polenleri, yabani otlar… gibi solunum yolu ile alınan maddeler alerjiye neden olabilir.
  4. İlaçlar: Ağrı kesiciler, aspirin, antibiyotikler yatkın kişilerde alerjiye neden olabilir.

Alerjinin belirtileri nelerdir?

Alerjik hasta öksürük, hışıltılı solunum, nefes darlığı, karın ağrısı, hapşurma, burun akıntısı gibi pek çok semptom ile bizlere başvurabilir.  Alerjik hasta sıklıkla   aşağıdaki deri bulgularıyla bize başvurur.

1.Yüz-göz, dudaklarda şişme

  1. Kaşıntı
  2. Kaşıntılı, kırmızık-kabarık döküntüler
  3. Ciltte kaşımaya bağlı yolma izleri
  4. Ellerde ve cildimizde ekzema- kalınlaşma

 

Burda önemli olan bu yukarda saydığımız deri belirtileri sadece alerjik hastalıkların bulgusu değildir; pek çok başka hastalığının belirtisi de olabilir .  Örneğin;  kaşıntı iç organ kanserinin; ekzema benzeri  döküntü  deri kanseri, sedef hastalığı, deri enfeksiyonları ya da  Behçet hastalığının göstergesi olabilir.   Bu nedenle cildinizde döküntü varsa mutlaka bir Dermatoloji hekimi tarafından değerlendirilmelidir.  Hastalığınızın ne olduğunu bilmeden diyet kısıtlamaları yapmak, hacamat uygulaması-bitkisel ajanlar-vitaminler  ya da bunlara benzer alternatif yaklaşımların size faydası olmayacağı gibi zararları da mevcuttur.

Sevgili okurlarım; bilimin ışığından ayrılmadan hepinize sağlıklı günler dilerim.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.