Balıkesir Merhaba Gazetesi

Alkan ilk sırada

Alkan ilk sırada
31 Ekim 2014 - 0:14

Genel

BAÜ öğretim üyeleri, dün sandık başına giderek tercihini yaptı.

Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü seçimi yapıldı. Oylamada ilk üç sırada Mahir Alkan Bedriye Tunçsiper, Kerim Özdemir yer aldı.

Yüksek Öğretim Kurulu’na(YÖK) gidecek 6 Rektör adayının isimleri dün Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) konferans salonunda yapılan oylamada belirlendi. Prof.Dr. Mahir Alkan, oylamada 137 oyla ilk sırada yer aldı.

517 öğretim üyesinin oy kullandığı, 5 oyun boş çıktığı seçimlerde alınan oylara göre sıralama şöyle oluştu. 1. Prof. Dr.Mahir Alkan (137 oy), 2. Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper (123 oy), 3. Prof.Dr. Kerim Özdemir (97 oy), 4. Prof.Dr. Turgut Kılıç (60 oy), Prof.Dr. İbrahim Türkmen ve Prof.Dr. Hilmi Namlı’nın oyları ise eşit(40 oy) çıktı. Dicle Üniveristesi’nden gelerek BAÜ Rektörlüğü için yarışa katılan Prof.Dr. Ahmet Keleş ise, 15 oyla sıralama dışında kaldı.

İSİMLER YÖK’E GİDECEK

Balıkesir Üniversitesi’nde yapılan seçimlerden sonra belirlenen altı isim, birkaç gün içerisinde Yüksek Öğretim Kurulu’na gönderilecek. YÖK, bu isimler ile mülakatlar yaptıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın onayına sunulacak üç ismi belirleyecek. Belirlenen üç isim arasından kimin BAÜ Rektörü olacağı konusunda ise son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan söyleyecek.

GEÇEN SEÇİMLERDE NELER OLMUŞTU

Geçtiğimiz dönemlerde rektörlük seçimlerinde ilginç gelişmeler yaşanmıştı. Daha önce iki defa aday olup öğretim üyeleri tarafından seçilen, fakat dönemin Cumhurbaşkanı tarafından atanmayan Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, 2006 yılındaki Rektörlük seçimlerinden 1. sırada çıkmış, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atanmamıştı. Tunçsiper, 2010 yılında ise Prof. Dr. Mahir Alkan’dan sonra ikinci olmuş, fakat Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Prof. Alkan rektör olarak atanmıştı. HABER: CEMİL YURTMAN

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.