Balıkesir Merhaba Gazetesi

 ALMAN GİRİŞİMCİLERİ BALIKESİR’E DAVET ETTİ

 ALMAN GİRİŞİMCİLERİ BALIKESİR’E DAVET ETTİ
28 Ekim 2014 - 0:15

Genel

 

Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, Alman girişimcilere Balıkesir’in yatırım fırsatlarını, özellikle de temiz/yenilenebilir enerji alanındaki imkanlarını anlatarak Balıkesir’de yatırıma davet etti.

Sanayi Odası Almanya’da temsil edildi

Sanayi odası Başkanı  İsmail Uğur, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası TD-IHK, 10. yıldönümü dolayısı ile  Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği‘nde düzenlenen etkinlikte Balıkesirli sanayicileri  ve girişimcilerini temsil etti.

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK), 10. yıldönümünü Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği’nde 400 misafirin katılımıyla kutladı. Yemeğe Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur da katılarak Balıkesirli sanayici ve girişimcileri temsil etti.

Gala yemeğinde, Hollandalı Türk kökenli caz şarkıcısı Karsu Dönmez, bir konser verdi.

TD-IHK Başkanı Rolf A. Königs selamlama konuşmasında Türk-Alman ekonomik ilişkilerin iki ülke için taşıdığı büyük önemi vurguladı. Königs, Türkiye’deki 5 bin 800’den fazla Alman sermayeli şirket, Almanya’da faaliyet gösteren 95 bin’den fazla Türk kökenlilerin şirketleri, her sene Türkiye’ye giden yaklaşık altı milyon Alman turisti ve Almanya’da yaşayan 3,1 milyon Türk kökenlilerin, iki ülke arasında mevcut olan derin ilişkilerin temelini oluşturduğunu belirtti. 27 Nisan 2004 tarihinde 700 kişinin yanı sıra dönemin başbakanları Recep Tayyip Erdoğan ve Gerhard Schröder’in katılımıyla Köln’de açılan TD-IHK’nın, bu ikili ilişkilerin gelişmesinin sorumluluğunu üstlendiğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu konukları selamlarken TD-IHK’yı ikili ekonomik ilişkileri geliştiren bir kurum olarak severek ağırladığını dile getirdi.

Berlin Büyükelçiliği’nin konukları arasında T.C. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Federal Alman Hükümeti Uyum Bakanı Aydan Özoğuz, Berlin Eyaleti Çalışma Senatörü Dilek Kolat, Yeşiller Partisi Federal Parlamento Milletvekilleri Ekin Deligöz, Özcan Mutlu, Federal Almanya İçişleri ile Ekonomi Bakanlığı Müsteşarları, Balıkesir Sanayi Odası yönetim kurulu başkanı İsmail Uğur, çok sayıda işkadını, işadamı, çeşitli dernek ve sivil toplum kurumu yöneticileri yer aldı.

BEŞ GİRİŞİMCİDEN BİRİ YABANCI

Federal Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Dr. Günter Krings konuşmasında Türk işadamlarının önemine değindi ve “Beş girişimcinin birisi yabancı uyrukludur. Türkiye, Almanya’ya büyük sayıda göç veren bir ülke olmanın yanı sıra güçlü ve dinamik bir ekonomiye sahiptir” dedi. Federal Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Uwe Beckmeyer, Türk-Alman ekonomik ilişkilerinde yıllardır süregelen bir dinamizm gözlemlediklerini vurguladı. Beckmeyer, “Bu TD-IHK’nın da aralarında bulunduğu güçlü aktörlerin gösterdikleri çabanın bir sonucudur. Odayı ekonomiyle ilgili konularda istikrarlı bir ortak olarak takdir ediyoruz” dedi.  T.C. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır yurtdışında yapmış olduğu ilk resmi konuşmada Avrupa Birliği üyeliğinin Türkiye açısından hala önemli bir rol oynadığının altını çizdi. AB Bakanı Bozkır, “Biz Türkiye ve Avrupa Birliği’nin birbirine ihtiyaç duyduğu kanaatindeyiz. Avrupa ekonomisi içerisinde lokomotif görevini üstlenen Almanya’nın rolü bu süreçte çok önemlidir. Fakat aynı zamanda Türkiye de önemli gelişmeler kat ederek ekonomik ve demokratik açıdan güç kazanmıştır” dedi.

Balıkesir Sanayi Odası’nı temsilen organizasyona katılan yönetim kurulu başkanı İsmail Uğur konuklara Balıkesir’in yatırım fırsatlarından, özellikle de temiz/yenilenebilir enerji alanındaki imkanlardan bahsederek önümüzdeki dönemde girişimcileri Balıkesir’ de ağırlamak ve bölgemizi yerinde tanıtmak istediklerini belirtti.

Konuşmalar arasında gala yemeği gerçekleşti. Konuşmaları takiben Hollandalı-Türk besteci ve şarkıcı Karsu Dönmez bir konser verdi. Etkinliğin moderasyonunu Ali Aslan üstlendi. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.