Balıkesir Merhaba Gazetesi

Altıeylül Belediyesi protokol eğitimi aldı

Altıeylül Belediyesi protokol eğitimi aldı
10 Şubat 2015 - 0:03

Genel

Altıeylül Belediye personeli Protokol Eğitmeni Yasemin Tecimer’den Adab-ı Muaşeret eğitimi aldı.
Örneklemelerle interaktif bir şekilde gerçekleşen eğitimlerde sosyal alandan, makam ve protokolde bulunmaya,  sofra adabından oturup kalkmaya,  kariyer yönetiminden etkili iletişim ve konuşmaya kadar, hem özel hayatta hem de iş hayatında uyulması gereken Adab-ı Muaşeret kuralları anlatıldı. Tanışma evresinde tokalaşmanın türlerinin de önem taşıdığını vurgulayan Tecimer, etkili iletişim için göz temasına dikkat edilmesi gereğini vurguladı. Kadın, erkek farketmeden gülümsemenin insan yüzüne yapılan en güzel makyaj olduğunu sözlerine ekleyen Tecimer, “Yüzümüzdeki küçücük bir tebessümle verilecek selam, elimizdeki altın anahtardır. Altın anahtar elimizde; Nezaket, tebessüm, selam..Evet, artık iletişimde kaptan sizsiniz. Karşı taraf nezaket kurallarını biliyor ve uyguluyorsa hedefe çok kısa yoldan ulaşırsınız. Bilmiyorsa yine kardasınız, çünkü kaptan sizsiniz, kumanda sizin elinizde” şeklinde konuştu.
Çalışan kadınlara maskülen kadın modeli dayatması olduğunu ve erkeklerle aynı ortamda çalışan kadınların erkekleştiğini belirten Tecimer, “Kadın kadın gibi olmalıdır, erkek erkek gibi. Kadını hanımefendiliğe taşıyan taç zarafeti, erkeği beyefendiliğe taşıyan taç asaleti ve zarafetidir” dedi.
Makamlardaki ast-üst ilişkisine de dikkat çeken Tecimer, makama çıkan personel ve misafirler kadar makam sahibinin de dikkat etmesi gereken hususlar olduğunu belirtti. Makam sahibinin çay içme süresinin misafirlerine ayırdığı süreyle eşdeğer olduğunu açıklayan Tecimer, makam sahibinin aynı zamanda misafir koltuklarında oturmasını ve makam masasının çalışma masası olduğunu unutmaması gerektiğine dikkat çekti.
Özellikle hizmet personeline nazık danranılması gerektiğini belirterek ‘Teşekkür ederim’ kelimesinin iletişimi etkili hale getireceğini açıkladı.
İki gün süren eğitimlerde psikolojinin beden dilini, beden dilinin de psikolojiyi yönettiği gerçeğini savunan Yasemin Tecimer, etkili iletişim işin konuşma adabı, mimikler ve nezaketin önemini anlattı. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.