Balıkesir Merhaba Gazetesi

Altıeylül Kurtuluş Etkinlikleri Barana İle Başladı

Altıeylül Kurtuluş Etkinlikleri Barana İle Başladı
02 Eylül 2021 - 14:43

Altıeylül Kurtuluş Etkinlikleri Barana İle Başladı

Altıeylül Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel Altıeylül Kurtuluş Etkinlikleri, Barana Ekibi’nin gösterisiyle başlayarak vatandaşlarla buluştu.

“AHBAP”LAR ALTIEYLÜL’ÜN KURTULUŞUNU VATANDAŞLARLA BİRLİKTE KUTLADI

Kuvâ-yi Milliye şehri Balıkesir’in kurtuluşunun 99. yıl dönümünde Altıeylül Belediyesi’nin düzenlediği “Altıeylül Kurtuluş Etkinlikleri” Dursunbey Barana Ekibi’nin katılımıyla coşku içerisinde başladı. Balıkesirlilerle 3 asırlık Barana Kültürü’nü bir araya getiren Altıeylül Belediyesi’nin kültürümüze verdiği değeri en derinden hissederek güzel bir akşam geçirdik. UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer alan Barana, 3 asırlık bir geçmişi damarlarında barındırıyor.

Barana, sosyokültürel temelleri çok eskiye dayanan ve toplum yapısını olumlu yönde etkileyerek günümüze kadar gelmeyi başaran nadir kültürlerden biri olarak ayakta durmayı başarıyor. Bundaki en önemli faktör de Barana Kültürü’nü yaşatmak için “Ahbap”lar ve ayrıca Altıeylül Belediyesi gibi toplumsal değerlere sahip çıkarak kendisini sorumlu hissedenler sayesinde gerçekleşiyor.

BARANA KÜLTÜRÜ ALTIEYLÜL’DE YAŞATTILAR

Altıeylül Belediyesi tarafından altı gün boyunca sürdürülecek olan “Altıeylül Kurtuluş Etkinlikleri” kapsamında organize edilen etkinliklerin ilki olan Dursunbey Barana Ekibi gösterisi, vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Hep birlikte söylenen türküler başta olmak üzere Barana Kültürüne ait ince nüanslar da akşamı güzelleştirmeye yetti. Kendisi de Dursunbeyli olan ve ayrıca Barana Kültürü’nün sosyokültürel açıdan önemine dikkat çeken Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı “Altıeylül’ümüzün kurtuluş etkinliklerinin ilkinde vatandaşlarımız ile bir araya geldiler.

Öncelikle bu akşam bizlere kültürümüzün bir parçası olan Barana’yı en güzel şekilde yaşatan Ahbap’lara teşekkür etmek istiyorum. Bizler kültürünü ve ayrıca tarihini unutmayan bir gençlik yetiştirmek istiyoruz. Bu vesileyle de bu güzel akşamı değerli kılan Barana Ekibi’ne ve vatandaşlarımızla tekrardan şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.