Balıkesir Merhaba Gazetesi

ALTIEYLÜL’DEKİ UYGULAMADAN KAÇAMADI

ALTIEYLÜL’DEKİ UYGULAMADAN KAÇAMADI
29 Eylül 2020 - 9:55

ALTIEYLÜL’DEKİ UYGULAMADAN KAÇAMADI

 

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanan HES kodu uygulaması sayesinde tespit edilen riskli kişi sağlık kuruluşuna sevk edildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge sonrası yurdun 81 ilinde 23 Eylül 2020 tarihinden itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşlarında HES kodu zorunlu hale getirilmişti. “Hayat Eve Sığar” uygulaması veya e-devlet üzerinden HES kodu alan vatandaşlarımız, kamu kurum ve kuruluşlarına giriş yaparken kodlarını kurumlardaki görevliler ile paylaşıyor. Görevliler verilen kodu sorgulama yaptırarak kişinin risk grubunda olup olmadığını sistem üzerinden görüyor ve kuruma vatandaşı “GÜVENLİ” ise alıyor. Bu bağlamda kamu kurum ve kuruluşlarına giren vatandaşlarımızın her birine test yapılmaya gerek kalmaksızın risk taşıyıp taşımadığı belirlenmiş oluyor. Bu uygulama kurumları ve vatandaşlarımızı koruma açısından önem taşıyor.

 

Riskli kişi sağlık ekiplerine teslim edildi

“Hayat Eve Sığar” ismiyle vatandaşlarımızın HES kodu aldığı uygulama Balıkesir’in kamu kurumlarından Altıeylül Belediyesi’nde de titizlikle uygulanıyor. 25 Eylül 2020 Cuma günü Altıeylül Belediyesi’ne giriş yapmak isteyen A.E.G. isimli vatandaşa uygulama gereği Altıeylül Belediyesi beyaz masa görevlisi tarafından HES kodu kontrolü yapıldı. Yapılan kontrolde vatandaşın “RİSKLİ” olarak belirlenmesinin ardından sağlık birimleriyle irtibata geçildi ve evinde karantina altında olması gereken vatandaşımız Altıeylül Belediyesine gelen polis memurlarınca sağlık kuruluşuna sevk edilip konu ile ilgili tutanak tutuldu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.