EkonomiGündem

Altın Fiyatları Yükselişte

Altının gram fiyatı güne yükselişle başlayarak 2.431 lira seviyesinde işlem görüyor. Yurt içinde gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararına çevrilmiş durumda

Altın Fiyatları Yükselişte

Altının gram fiyatı güne yükselişle başlayarak 2.431 lira seviyesinde işlem görüyor. Yurt içinde gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına çevrilmiş durumda

Altının gramı, güne yükselişle başlamasının ardından 2.431 lira seviyesinde işlem görüyor. Dün altının ons fiyatındaki düşüşe paralel olarak değer kaybeden altının gram fiyatı, günü bir önceki kapanışın yüzde 1,2 altında 2.427 liradan tamamlamıştı.

Altin Fiyatlari Yukseliste 1

Yeni güne artışla başlayan altının gram fiyatı, saat 09.45 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 2.431 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 4.060 liradan, cumhuriyet altını ise 16.190 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı ise şu sıralarda yüzde 0,1 yükselişle 2.300 dolardan işlem görüyor.

Yurt İçinde Gözler Para Politikası Kararlarında

ABD’de bugün açıklanacak büyüme verileri öncesinde varlık fiyatlarında karışık bir seyir izlenirken, yurt içinde gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikası kararlarına çevrildi. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin ipuçları aranmaya devam ederken, bugün açıklanacak Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYH) ekonomik aktivitenin durumuna dair sinyal vermesi bekleniyor.

Altin Fiyatlari Yukseliste 2

Analistler, hafta boyunca Fed yetkililerinin “temkinli” yönlendirmelerine devam ettiğini belirterek, büyüme verisinin ardından yarın açıklanacak Fed’in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı kişisel tüketim harcamaları verilerinin de yatırımcıların odağına yerleştiğini ifade etti.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın geçen ay yayımladığı ocak-mart dönemi GSYH verisine ilişkin ikinci tahminlerde, ülke ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 1,3 büyüdüğü öngörülmüştü. ABD’deki büyüme verileri öncesinde para piyasalarında, Fed’in eylülde faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 68, kasımda ise yüzde 97 olarak fiyatlanıyor. Olası bir faiz indiriminin ardından Fed’in aralık toplantısında ikinci kez faiz indirme ihtimali ise yüzde 73 olarak öngörülüyor.

Altin Fiyatlari Yukseliste 3

Politika Faizinin Yüzde 50’de Sabit Bırakılması Bekleniyor

Bugün yurt içinde TCMB’nin faiz kararının yanı sıra ekonomik güven endeksi ile haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD’de büyüme verileri başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek. Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 2.280 ve 2.250 dolar seviyelerinin destek, 2.350 ve 2.380 dolar seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu bildiriyor.

Altin Fiyatlari Yukseliste 4

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini yüzde 50’de sabit bırakmasını bekliyor.

Türkiye’de Otomotiv Güvenliği İçin Yeni Dönem

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu