Balıkesir Merhaba Gazetesi

AMAÇ: 2 BİN ÖĞRENCİYE KİTAP

AMAÇ: 2 BİN ÖĞRENCİYE KİTAP
05 Aralık 2014 - 0:01

Genel

Balıkesir İl Kültür Müdürlüğü’nce hazırlanan Karesi Belediyesi ve Kepsut Belediyesi tarafından desteklenen “Balıkesir Okuyor” Projesi kapsamında düzenlenen etkinlik, dün Kepsut 125.Yıl Yatılı Bölge Ortaokulu Ahşap Müzik Salonunda yapıldı.

Etkinlikte 250 öğrenciye kitap hediye edildi. Ayrıca okulun yeni açılan Ahşap Müzik Evi’nin de açılışı gerçekleştirildi.

Etkinliğe Vali Mustafa Yaman, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Emniyet Müdürü Feridun Boz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı ve daire müdürleri katıldı.

Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, “Alimi uleması ve yazarı çok olan bir ilin, okuyanı da çok olması gerekir. Bu projenin önemli bir ayağını Balıkesir’de gerçekleştirmekten gayet mutluyuz. Belediyelerin görevleri artık sadece çöp toplamak, park yapmak değil. İnsanların sosyal hayatlarına etki eden projelere de destek vermeleri gerekiyor. Karesi ve Kepsut Belediye Başkanlarımızı kutluyorum. Sizlerin çok okumanız gerekiyor. Dinimizde bunu emrediyor” diye konuştu.

Proje kapsamında 125.Yıl Yatılı Bölge Ortaokulu Müzik Evi’nde konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, “Günümüzde küreselleşme ile başlayan gelişmeler sosyal, ekonomik, kültürel alanlarda birçok fırsat sağlamıştır. Ancak bu küreselleşme sosyal hayatı tehdit eden problemlerin ortaya çıkmasına da sebep olmuştur. Sosyal yaşantımızın temelini oluşturan milli, manevi, toplumsal, etik ve kültürel değerler, bireyleri aileyi, toplumu ve dünyayı tehdit eden problemlerin çözümünde en önemli referanslardır. İnsanımızın bu önemli değerlerini arttırmanın en kısa yolu okumaktan geçmektedir. İlk emri “Oku” olan bir inancın mensupları olarak sürekliliği olan bir okumanın içinde olmak gereği olduğunu ifade etmek istiyorum. Teknolojinin getirdiği bir takım araçları kullanalım, ama bu bizim hayatımızı olumsuz etkileyecek noktaya geliyorsa orada durmasını da bilme bilincinde olmalıyız. Gençler, siz çocuklar bizim geleceğimizsiniz. Bu ülkenin emanetçileri olacaksınız büyükleriniz olarak size güveniyoruz. Çünkü sizler çalışıyorsunuz, okuyorsunuz, daha donanımlısınız ve daha da donanımlı kültürlü bireyler olma yolundasınız. Proje kapsamında hedefimiz diğer yatılı ilköğretim okulu öğrencilerimize ulaşmak ve 2 bin öğrencimize kitaplar ulaştırmak” dedi.

Proje kapsamında kitap desteği veren Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Cumhurbaşkanımızın eşi tarafından anlamlı ve güzel bir etkinlik başlatıldı. Okumak her şeyin ilacıdır. Belediyemiz olarak bu etkinliğe katılmaktan onur duyuyoruz. Bu proje bir başlangıç. Yerel yönetimler olarak her zaman destek olacağız.”dedi.

Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul ise, “2006 yılında eğitime başlamış olan okulumuza, bu projeyle birlikte Müzik Evini açmış oluyoruz. Ülke çapında ün yapmış Ritmi Yakala müzik gurubumuz bulunmaktadır. Okulumuz sayesinde çocuklarımız okuma fırsatı buldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Okul öğrencilerine Ömer Seyfettin’in hikayelerinden oluşan kitaplar hediye edildi. Törende okulun Ritmi Yakala müzik grubu, seslendirdikleri şarkılarla dinleyicilerden tam not aldı.

HABER: FATMA KARA

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.