Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 52

Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ampullü antetli kağıt

Ampullü antetli kağıt
29 Kasım 2014 - 0:09

Genel

Adını sıkça duyduğunuz, hafızanızda yer eden yazar değil Ercan Akyıldız.

Bursa’da yaşar, Bursa’da yazar…

İbrahim Erdoğan ile birlikte ortaklaşa çıkardığı ancak ekonomik sıkıntılar nedeniyle satmak zorunda kaldıkları Meydan Gazetesi‘nde halen köşe yazarı…

30 yıllık gazeteci… Sürekli Basın Kartı sahibi.

Ercan Akyıldız‘ın başına gelenler Anadolu’da sayısız gazetecinin başına gelen türden. Yazdığı yazılar için AKP Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun peş peşe davalar açıyor.

Hem hakaret davası hem de tazminat davası…

Buraya kadar normal. “Hak var, hukuk var, hakimler var, adalet var” diyebilirsiniz.

Ancak Akyıldız ile ilgili savcılığa verilen dilekçelerin kağıtları resmi yazışma kağıdı…

Yani…

AKP Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun’un yazdığı dilekçeler partinin resmi yazışma kağıtları ile veriliyor. Antetli parti kağıdı

Kağıdın üst kısmında ampul logosu… Hemen altında Bursa İl Başkanlığı yazılı… Ercan Akyıldız’la ilgili şikayetlerini alt alta dizeliyor ve en altına da imzasını atıyor:

Cemalettin Torun

AKP Bursa İl Başkanı

***

Ercan Akyıldız, geçen döneme kadar Bursa Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyeliği ve saymanlığı görevlerinde bulundu.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı’nı aramış, konuyu ve AKP İl Başkanı’nın mahkeme üzerine kurmak istediği baskıyı anlatmaya çalışmış…

Pek anlatamamış! İyi anlatabilse bağlı bulunduğu ilin Cemiyet başkanı açıklama üstüne açıklama yapar, basın ve ifade özgürlüğüne sonuna kadar sahip çıkardı.

Ercan Akyıldız derdini bize anlatmaya çabaladı, anladık ve yazıyoruz.

Bizim yazımızın ardından o ilin Cemiyet başkanı bir takım bilgilere ulaşmak için araştırır ve üyesine sahip çıkarsa, yalnızca üyesine sahip çıkmakla kalmaz gazetecilerin hak, hukuk ve özgürlüğüne de sahip çıkar.

Ercan Akyıldız da hakkını savunmak için kaleme kağıda sarılmış ve AKP İl Başkanı Cemalettin Torun ile ilgili şikayet dilekçesi vermiş. Şu satırlar var:

“Yazdığım köşe yazısı ile ilgili Hakkımda Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş. Ayrıca hakkımda Bursa 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak tazminat davası açmıştır.

Ancak şüpheli, hakkımda savcılığa vermiş olduğu tüm şikayet dilekçelerinde ve tazminat davasında AK Parti Bursa İl Başkanlığı’ndan alınmış görev tanımı içeren ve hakkında Ak Parti İl Başkanı olduğunu açıklar, Ak Parti amblemli resmi parti yazısını kullanmıştır.

Kritik dönemden geçtiğimiz şu süreçte şüphelinin, AK Parti resmi amblemli kağıdını ve imzasını kullanması tamamen baskı amaçlıdır. El altından açmış olduğu soruşturmayı yönlendirmek, kendi lehine sonuç almak ve soruşturmayı yürüten merciler hakkında baskı kurmak amaçlıdır.”

***

Ercan Akyıldız, herhangi bir siyasi partiye üye değilAKP’ye, “Ak Parti” diyor ve öyle yazıyor. Yani siyasi bir karşıtlığı yok. Ancak gazeteci olduğu için görüşlerini yazıyor, haberlerini belgeye dayandırarak veriyor.

Bursa AKP İl Başkanı Cemalettin Torun ile ilgili iddialar bu kentte yoğun bir biçimde konuşuluyor. Bazı köşe yazarlarının da işlerinden edildiği gerçeği var.

Sonuç?..

Ben yalnızca bir gazeteci arkadaşımıza yapılan baskıyı gündeme taşımakla kalmamış oluyorum. Türkiye’nin gündemine AKP’nin ampul logolu antetli kağıtlarının mahkeme dosyalarına girdiğinin kanıtını da ortaya koyuyorum.

Başta Bursa’da, sonra Türkiye’de yaşayan gazetecilerin bilgisi olsun.

Ercan Akyıldız’a da geçmiş olsun…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.