Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ana Arılar Yeni Evlerinde

Ana Arılar Yeni Evlerinde
26 Mayıs 2022 - 16:49

Ana Arılar Yeni Evlerinde

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ana Arı ve Arı Ürünleri Üretim Merkezi’nde üretilen ana arılar, yeni evlerine uçtu. Geçen yıl 5 bin adet ana arı dağıtımı yapan merkez, bu yıl 9 bin ana arı dağıtımı yapmayı hedefe koydu. Çiftçilere ücretsiz hibe verildi,500 kovan ile ana arı üretimi gerçekleştirildi.

 

FONDAN ŞEKER MAKİNESİ MÜJDESİ
9 bin adet ana arı 10’ar 10’ar 900 kişiye verilmiş olacağının altını çizen Başkan Akça, “Bin 300 kişinin destekleme aldığını varsayarak hemen hemen bütün arıcılarımızı biz ana arı olarak desteklemiş oluyoruz. Başkanımız Yücel Yılmaz’ın bizlere verdiği ‘çiftçilerimizi her zaman destekleyin’ talimatını yerine getirmeye çalışıyoruz. Geçen yıl 2 bin arı kovanı dağıttık. Bu yılda 2 bin 500 kovan dağıtacağız inşallah.” dedi.

BALIKESİR ARICILIK İÇİN ÇOK UYGUN
Başkan Akça, “Muğla, Trabzon, Bingöl, Erzincan ve Erzurum balları da çok kıymetli ama buralarda flora ve iklim çeşitliliği olmadığı için birkaç tip bal var. Balıkesir’de ise ıhlamur, kestane, hayıt, çiçek, karaçaltı, meşe balı gibi birçok çeşitli ballarımız var. Yıllık 3 bin 200 ton bal üretimiyle Türkiye’de 7. sıradayız. Kaliteli ve doğal balımız ile üretim olarak daha üst sıralara çıkacağımıza inanıyorum” dedi.  Nursima Akyürek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.