Balıkesir Merhaba Gazetesi

Anadolu Partisi tartışma yarattı

Anadolu Partisi tartışma yarattı
18 Kasım 2014 - 10:01

Genel

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın partisinden istifası ve Anadolu Partisi’ni kurması tartışılmaya devam ediliyor. CHP’nin Balıkesir örgütü eski ve yeni yöneticileri, partililer, görüşlerini Büyükşehir Merhaba’ya açıkladı.

 Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın, “Büyük umutlarla geldiğim CHP’den sorumsuz çağrılar, tutarsız tezkere söylemleri, halkın duyarlılıklarından kopuk muhalefet anlayışı nedeniyle istifa ediyorum” diyerek Cumhuriyet Halk Partisi’nden(CHP) ayrılmasının ardından Anadolu Partisi’ni kurması, siyaset dünyasında ve kamuoyunda tartışılıyor. Balıkesir CHP örgütünün yeni ve eski yöneticileri, partililerle istifayı ve yeni kurulan partiyi konuştuk. Görüşler, Tarhan’ın istifasının yanlış olduğu, kurduğu partinin ise başarısız olacağı yönünde.

Şimdi; Tarhan’ın başka istifalarla TBMM’de grup kurup kuramayacağı merak ediliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi döneminde adaylığı gündeme gelen, fakat 20 imza toplanması yönünde bir varlık gösteremeyen Tarhan’ın, grup kurup kuramayacağı da önümüzdeki günlerde açığa çıkacak.

Balıkesir’de CHP’li bazı isimlerle yaptığımız görüşmede dile getirilen düşünceler ve eleştiriler arasında ilginç söylemler de var. En ilginci ise yine kendine has üslubu İle eski il başkanlarından Tamer Molla’dan geldi. İşte o görüşler.

 

Muzaffer Mavuk (CHP İl Başkanı)

“KARAmuzaffer mavukR KİŞİSEL BİR ÇIKIŞ”

Emine hanımın CHP’den istifası kişilik yapısından kaynaklanıyor bence. İstifa yanlış bir karar. Daha önce de dile getirmiştim. Demek ki partili olamamış, parti disiplinini benimseyememiş.

Parti kurma kararı da kişisel bir karar. Özgür iradesi ile böyle bir çıkış yaptı, ama Emine Ülker Tarhan’ın bu çıkışı kişisel bir çıkış, kişisel bir istek. Böyle bir hareketin  başarılı olacağını sanmıyorum. Bir siyasi partinin kurulabilmesi için her şeyden önce ideolojisinin olması gerekir. Temeli olmayan bir siyasi hareketin başarılı olması mümkün değil. Şu ana kadar harekete bir katılım olduğunu duymadım. Balıkesir’den de katılım yok, olacağını da sanmıyorum.

 

Tamer Molla (CHP Eski İl Başkanı)

“PARTİTAMER MOLLA KURMAK TURŞU KURMAYA BENZEMEZ”

Emine Ülker Tarhan’ın istifa gerekçesini açıklarken dile getirdiği tespitler doğru, ben de altına imzamı atarım, ama istifa kararı yanlış. Kalıp mücadele etmeliydi. Siyaset mücadeledir.

Parti kurma kararına gelince: Siyasi parti kurmak turşu kurmaya benzemez. Turşu bile zamanında kurulur, Temmuz ayında turşu kurulur mu? Tarhan hanımın da zamanlaması çok yanlış. İdeolojisi olmayan siyasi parti yaşamaz.

Emine hanım hırsına kapılmış olabilir. Öğrendiğim kadarıyla Emine hanım, çok hırslı, kariyer meraklısı bir kişiliğe sahipmiş. CHP’den ayrılarak kurulan partiler yaşamıyor. Bu girişimin de bir varlık göstermesi söz konusu değil. Balıkesir’den bu harekete katılım olacağını da hiç sanmıyorum.

 

 

 

Münir Balkanlı (CHP Eski İl Başkanı)

TEPEDEmünir balkanlıN İNME YÖNTEMLE OLMUYOR”

Emine hanımın partiye yaptığı hizmetler elbette çok değerli, ama siyaset çok başka bir şey. Böyle değerleri alıp tepeden inme yöntemle partinin üst kademelerine koyunca sorunlar yaşanıyor. Ne parti yönetimi ne de taban, beklentisinin karşılığını buluyor.

Parti kurma girişimden de bir sonuç çıkmaz. CHP’nin oylarını bile bölmez. Bu harekete Balıkesir’den katılım olacağını sanmıyorum. Dışarıdan, bürokrasiden, siyaseti bilmeden, emek vermeden; partide en tepeye geliyorlar, sonra da en ufak bir kriz olduğunda da partiden ayrılıyorlar. Güçleri varsa, kendilerine güveniyorlarsa parti içinde kalıp mücadele etsinler.

Bunlar çok denendi, ama sonuç alınamadı. Emine hanım, son dönemde, özellikle de Cumhurbaşkanlığı seçiminde kamuoyunda sıkça gündeme geldi, gördüğü ilgiden umutlandı diye düşünüyorum.

 

 

Ergün Aydoğan (CHP Balıkesir Eski Milletvekili)

“TARHergun_aydoganAN PARTİ İÇİNDE TUTULABİLMELİYDİ”

Seçim dönemine yaklaşıyoruz, böyle dönemlerde bu tür girişimler hep olur, patiler kurulur. Siyaset tıkanmış durumda, bir çıkış yolu aranıyor. Bu durumda da CHP’ye büyük bir sorumluluk düşüyor. CHP’de de gel-gitler yaşanıyor. Buna karşı politikalar geliştirip bu tür çıkışlara ihtiyaç duymadan bir yol bulmak CHP’ye düşüyor. İktidar yorulmuş durumda, toplumda da bir yorgunluk var.  CHP, kendi içinde  gel-gitleri ortadan kaldırmalı. Siyasi partiler içinde farklı sesler, görüşler olabilir. CHP’de de olması doğaldır, ama önemli olan bu farklı görüşlerdeki kişileri parti içinde tutabilmek. İktidara talip olan CHP, bunu başarabilmeli. Emine hanım da, parti içinde tutulabilmeliydi. CHP kendi içindeki dalgalanmaları ortadan kaldırıp, Türkiye’nin sorunlarını çözme yönünde bir siyasi irade göstermeli. Bu hareket (Anadolu Partisi) başarılı olur mu bilemem… Emine hanım Cumhuriyetin yetiştirdiği değerli bir insan, sembol bir isim, partinin bünyesinde kalsaydı daha iyiydi, ama ‘ben çok seviliyorum’ demekle olmuyor bu işler. Ben, bu yeni harekete katılmam. CHP’nin neferi olmaya devam edeceğim. Hayatım CHP ile geçti.  HABER: CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.