Balıkesir Merhaba Gazetesi

ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ SATRANÇ ÖĞRENECEK

ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ SATRANÇ ÖĞRENECEK
16 Ekim 2015 - 0:12

Genel

Başbakanlık Tanıtma Fonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Spor Toto Teşkilatı Başkanlığı tarafından desteklenen ve Satrançla Büyüyorum Derneğinin Türkiye Satranç Federasyonları koordinesinde devam ettirdiği “Anasınıfında Satrançla Büyüyorum” projesi kapsamında Balıkesir’de ki anaokullarına satranç seti dağıtımı gerçekleştirildi.

İçerisinde Balıkesir’inde bulunduğu ve 14 İl’de hayata geçecek olan projenin ilki Nuran Oğuz Anaokulunda yapıldı. Programa Balıkesir Valisi Mustafa Yaman,İl Spor Müdürü İlhan Aslan, Karesi İlçe Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, Türkiye Satranç Federasyonu İl temsilcisi Erdem Özgören, veliler, öğretmenler ve çocuklar katıldı.
Amatör Spor Müsabakaları haftası kapsamında yapılan etkinliklere dâhil edilen satranç seti dağıtım programında 20’ye yakın Anaokuluna satranç seti dağıtıldı.

Programda satranç ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Satranç Federasyonu İl Temsilcisi Erdem Özgören geçtiğimiz günlerde Hırvatistan’da yapılan yaş grupları arasındaki turnuvada satranç alanında 5’ncilik kazanan 8 yaşındaki Balıkesirli Elifnaz Akad’dan bahsederek hedeflerinin Balıkesir’de birinciliğe yükselmek olduğunu ifade etti.

Satrancın zekâ gelişimine katkıda bulunduğu ve konsantrasyonu artırdığını belirten Türkiye Satranç Federasyonu İl Temsilcisi Erdem Özgören “Öğrencinin sosyalleşmesinde büyük katkılar sağlayan satranç, dikkat dağınıklığı olan çocukların tedavisinde kullanılabilecek bir araçtır. Pek çok faydası olan geleneksel oyunumuz Satranç bir ata sporu olarak oldukça yaygın bir spordur. Hala kendi olimpiyatı olan ve Milli Takım olarak müsabakalara katıldığımız satranç sporuna 4 ve üstü yaşlarda başlayan sporcular Dünya çapında büyük başarılara imza atmıştır.

Balıkesir’imizde en son katıldığımız Hırvatistan’da yapılan yaş grupları arası müsabakalarda Balıkesirli olan 8 yaşındaki Elifnaz Akad isimli öğrencimiz Avrupa 5’ncisi olmuştur. Biz bu başarıyı birinciliğe kadar çekmek için Ana sınıflarından satranç eğitimine başlarsak bu hedefimize ulaşacağımızın inancı içerisindeyiz” dedi

Konuşmaların ardından Vali Mustafa Yaman Okul Müdürlerine satranç setlerini dağıttı. Daha sonra Nuran Oğuz Anaokulunda yapılan satranç sınıfının açılışını gerçekleştiren Vali Yaman emeği geçenlere teşekkür ederek çok güzel bir sınıf olmuş dedi. Vali Yaman salonda bulunan büyük satranç tahtasında Karesi Kaymakamı Ahmet Erdoğdu ile karşılıklı satranç hamlesi yaptı.

Programa katılan Veliler çocuklarının küçük yaşta satranç öğrenmelerinin güzel bir etkinlik olduğunu ve emeği geçenlere teşekkür ettiklerini ifade ettiler. Anaokuluna giden minikler ise ilk defa tanıştıkları satranç oyununu öğrenmek için derslerin başlamasını heyecanla bekliyorlar. SAMET AYDIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.