Balıkesir Merhaba Gazetesi

Anayasa Mahmesi’nin kararı tepkilere sebep oldu.

Anayasa Mahmesi’nin kararı tepkilere sebep oldu.
03 Haziran 2015 - 8:48

Genel

Çok eşlilik özendirilecek

Balıkesir Barosu, Türk Ceza Kanunu’ndaki ‘dini nikahın ancak resmi nikahtan sonra yapılabileceği’ hükmünün kaldırılmasının medeni kanunun kadına verdiği haklarını kaybetmesine yol açacağı savunuldu.

Balıkesir Barosu, Anayasa Mahkemesi’ninTürk Ceza Kanunu’nda yer alan “resmi nikah olmadan dini nikah kıyan imam ile çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası” verileceği hükmünü kaldırması yurt genelinde ve Balıkesir’de tepki ile karşılandı.

Balıkesir Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyeleri, dün baro binasında bir basın açıklaması yaparak kararı protesto etti. Komisyon üyeleri, bu kararın, çok eşliliği ve çocuk yaşta evlilikleri özendireceğini, artıracağını belirterek, Medeni Kanunun kadına sağladığı hakların kaybedilmesine sebep olacağını belirttiler. Üyeler,  “İptal edilen düzenlemenin amacı, dini merasim yapılmasını engellemek değil, dini inançların kullanılarak kadın ve çocukların istismarının engellenmesidir.” Dediler.

Komisyon üyeleri adına açıklama yapan Avukat Ayşe Özkan, konuyla ilgili olarak Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) tarafından yapılan

Açıklamayı da basınla paylaştı. Açıklamada, “Anayasa Mahkemesi’nin, 1999 yılında aldığı bir kararda, dini nikahın ancak resmi nikahtan sonra yapılabileceği, aksi takdirde Türk Ceza Kanunu’nun 230. maddesinin 5. ve 6. fıkralarında yer aldığı üzere, ‘resmi nikah olmadan dini nikah kıyan imam ile çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası verileceği’ yönündeki düzenlemeyi, oy birliği ile kabul etmişti. Ancak aradan geçen 16 yılın sonunda aynı mahkeme, aynı konuda, 4’e karşı 12 oyla aynı maddelerin iptaline kararı vermiştir.

Verilmiş olan iptal kararı, Anayasa’nın, İnkılap Kanunlarının Korunması başlığında düzenlenen 174. maddesinin 4. fıkrasında belirlenen, 17 Şubat 1926 tarihli ve 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi ile kabul edilen, ‘evlenme akdinin evlendirme memuru önünde yapılacağına’ dair medeni nikah esası ile aynı Kanunun 110. maddesi hükmüne aykırı olduğu açıktır. Oy çokluğu ile verilen bu kararı benimsemiyor ve karşı çıkıyoruz” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.