Balıkesir Merhaba Gazetesi

Angarya istemiyoruz

Angarya istemiyoruz
10 Şubat 2015 - 0:08

Genel

Eğitim-Bir-Sen üyesi eğitimciler, ücretsiz nöbet ve ek derslere itiraz ederek, memur ve hizmetlilerin fazla çalışmalarının ücretlendirilmesini, angaryaya son verilmesini istedi.

Ali Hikmet Paşa meydanında protesto eylemi yapan Memur-Sen’e bağlı Eğitim-Bir-Sen üyesi eğitimciler, karşılıksız nöbet görevlerine itiraz ederek, bu hizmetlerinin ücretlendirilmesini, angaryaya son verilmesini istedi. Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Çabuk, söz konusu nöbetlerin ücretsiz tutulmasının temel kanunlarda bulunmadığını, sadece Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ve Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları yönetmeliklerinde olduğunu hatırlatarak, uygulamaya itiraz ettiklerini bildirdi. Mehmet Çabuk, “Karşılıksız nöbet görevlerine son verilmesini, ek ders esaslarında ki adaletsizliğin giderilmesini, ek ders ücretlerinin iki katına çıkartılmasını, sınav ücretlerinin artırılmasını, halk eğitimi merkezleri ve okullarda ücretsiz olarak verilen takviye kurslarında görev alan memur ve hizmetlilerin fazla çalışmalarının ücretlendirilmesini istediklerini” açıkladı.

Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Çabuk, mevcut uygulamaların Anayasaya aykırı olduğunu belirterek, Anayasa’nın ‘Ücrette Adalet Sağlanması’ başlıklı 55. maddesinde, ‘Ücret emeğin karşılığıdır’ denildiğini, Anayasa’da ‘Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır’ denildiğini hatırlatarak, “Zorla nöbet görevi verilmesinin ve karşılığında hiçbir ücret ödenmemesinin angarya niteliğinde olduğu açıktır” dedi.

Mehmet Çabuk, konuyu Kamu Personeli Danışma Kurulu Nisan Toplantısı gündemine taşımak amacıyla imza kampanyası başlattıklarını da açıkladı. CEMİL YURTMAN

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.