Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ankara İçin Dertli Olan Hiç Kimse Ankapark’ın Bu Durumuna Müsaade Etmez

27 Temmuz 2022 - 15:16

Ankara İçin Dertli Olan Hiç Kimse Ankapark’ın Bu Durumuna Müsaade Etmez

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Avrupa’nın en büyük tema parkı Ankapark’ı çürümeye terk eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’na eleştirilerini sürdürerek, “Başkanlık, enkaz haline getirdiğin parkta fotoğraf vermekle, çektiğin videolarla film yapmakla, sosyal medyada anket başlatmakla olmuyor… 3 yıldır hazırladığınız, içimizi sızlatan bu manzaranın sonunda; 3 gün önce verilmiş bir mahkeme kararını milat olarak görmenizi de anlayamayız.” dedi.

Bakan Murat Kurum, Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı İleri Mahallesi’nde geçtiğimiz yıl hafriyat çalışmasında istinat duvarı yıkılan ve temeli kayan Açelya Apartmanı ile risk altındaki 10 binanın yıkılmasının ardından yapılacak olan 8 bloktan oluşan 139 konutun temel atma törenine katıldı.

Törende konuşan Bakan Kurum, vatandaşların heyecanla beklediği büyük dönüşümü başlatmanın gururunu ve mutluluğunu yaşadığını belirterek “Ben şimdiden, çocuklarımızın mutlu hayaller kuracağı, geleceğe çok daha güvenle bakacağı yeni yuvalarımızın tüm ailelerimiz için hayırlı olmasını yürekten temenni ediyorum” dedi.

“Başkent Ankara’da tam 91 bin konutu vatandaşa teslim ettik”

Ankara’yı “Güçlü Türkiye’nin Güçlü Başkenti” yapmak ve dünya başkentleri arasında en üst sıralara taşımak için mega projeleri hayata geçirdiklerini söyleyen Bakan Kurum, Başkent’te tam 91 bin konutu vatandaşa teslim ettiklerini ve Ankara’nın her yerinde kentsel dönüşüm kapsamında, binlerce sağlıksız yapıyı hızla dönüştürdüklerini ifade etti.

Bakan Kurum; Altındağ, Mamak, Kuzey Ankara, Sincan ve Yenimahalle başta olmak üzere Ankara’da tam 65 bin konutluk kentsel dönüşüm projesi başlattıklarını belirterek, “Gittiğimiz her yerde vatandaşımızın gönül rızasını alarak, 40 bin konut, 400 işyerinin inşasını tamamladık, sizlere teslim ettik. Geçtiğimiz ay Mamak’ta, 238 yeni yuvamızın kurasını çektik, Mamaklıların mutluluklarını paylaştık.” dedi.

Kızılay ve çevresine değer katacak ve Kızılay’ı eski canlı günlerine kavuşturacak, vatandaşın buluşma mekânı haline gelecek Saraçoğlu Projesi’nde son aşamaya geldiklerini müjdeleyen Bakan Kurum; yeşil alanları, tescilli ağaçları, sosyal mekânları ve avlularıyla 7 gün 24 saat yaşayacak bu mekânı, yılsonuna kadar tamamlayıp vatandaşın hizmetine sunacaklarını bildirdi.

Bakan Kurum, TOKİ Başkanlığınca Gümüşdere Mahallesi’nde yapımına başlanan dükkânların ve otoparkın yer aldığı İtfaiye Çarşısı projesinin de son aşamada olduğunu, tamamlandığında esnafı bu alanlara taşıyacakları bilgisini verdi.

Bakan Kurum ayrıca Kızılcahamam’da geçen yıl çıkan yangıda hasar gören Tarihi Kasaplar Çarşısı’nı da aslına uygun şekilde yeniden yaptıklarını söyledi.

“Ankara’yı şanına yakışır bir hale getirecek; yeni yüzyılın marka başkenti yapacağız”

“Ankara’mıza söz verdiğimiz 23 millet bahçesinin 8’ini tamamladık, vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Bunun yanında Gölbaşı’nda bisiklet ve yürüyüş yolları yaptık,  yeni yeşil alanlar ürettik. Mogan Gölü kıyı düzenlemesini tamamladık.” diyen Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnşallah şimdi sırada, İller Bankamız eliyle yapacağımız Gölbaşı Millet Bahçemiz var. Bu muhteşem bahçemizi de; 2023’te sizlerin hizmetine sunacağız. Ankara’mızı tarihi mekânlarıyla, yeşiliyle, mavisiyle, modern tesisleri ve güvenli konutlarıyla; şanına yakışır bir hale getirecek; yeni yüzyılın marka başkenti yapacağız. Başkentimiz için aşkla, azimle, kararlılıkla çalışmaya; sizlerin Ankaralıların, hemşerilerimizin hizmetkârı olmaya devam edeceğiz. Bu bizim için en büyük şeref, en büyük onurdur.”

“Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini 81 ilde başlatıyoruz”

Bakan Kurum, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini de 81 ilde başlatacaklarının müjdesini verdi.

“İnşallah yeni sosyal konut projelerimizi de önümüzdeki ay itibariyle, Sayın Cumhurbaşkanımızın milletine vereceği büyük bir müjdeyle duyuracağız. Cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut projesini 81 ilimizde başlatacağız” diyen Bakan Kurum, şunları ifade etti:

“Bugün Çankaya İleri Mahallemizde, sizlerin heyecanla beklediği büyük dönüşümü başlatmanın gururunu, mutluluğunu yaşıyoruz.

Biz bütün afetlerde olduğu gibi, yaşanan üzücü hadiseden sonra da burada olduk; bir kardeşiniz, bir evladınız olarak sizlerin yaralarını sarmak için gayret gösterdik. Salgın şartlarına rağmen, projemizi, ihalemizi hızlı bir şekilde tamamladık. İşte şimdi de hep birlikte 8 blokta 139 konut 67 araçlık otoparktan oluşan yeni yuvalarımızın hamdolsun temelini atıyoruz, sizlerin mutluluğunu paylaşıyoruz. Söz verdiğimiz gibi, inşallah yılsonuna kadar da tamamlayarak; siz değerli hak sahibi kardeşlerimize teslim edeceğiz. Ben, yeni sağlıklı, güvenli yuvalarımız şimdiden siz değerli kardeşlerimize, Çankaya’mıza, Başkentimize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun diyorum.”

“Ankapark’ı siyasi ikbaliniz için bir basamağa dönüştürmenize bu millet müsaade etmez”

Son günlerde tartışmaların odağında olan Ankapark konusuna da değinen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Biz hep şunu söyledik. ‘Ortada bir sorun var, bir yatırım var ve maalesef kaderine terk edilmiş durumda. Bu sorun; milletin faydasına çözülmeli’ dedik. Bu yatırım nasıl en verimli şekilde milletimizin lehine değerlendirilebilir dedik. Fakat bu meselenin birileri tarafından bir siyaset malzemesi olarak kullanıldığına da üzülerek şahit oluyoruz. Ankapark’ı siyasi ikbaliniz için bir basamağa dönüştürmenize bu millet müsaade etmez.” dedi.

Bakan Kurum, “Projeyi eleştirebilirsiniz, beğenmeyebilirsiniz. Projeyle ilgili hatalar bulabilirsiniz. Eksiklikler bulabilirsiniz. Bunların hepsini anlayabiliriz. Ancak; Ankara’nın göbeğinde bulunan bu mekânın çürümesine, metruk bir hale dönüşmesine göz yummanızı anlayamayız. Üç yıldır hazırladığınız, içimizi sızlatan bu manzaranın sonunda; üç gün önce verilmiş bir mahkeme kararını milat olarak görmenizi de anlayamayız.” ifadeleriyle de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’na bu tutumları nedeniyle tepki gösterdi.

Bakan Murat Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugünkü belirsiz mahkeme durumu, sürünceme halini siz, suiistimal ettiniz. Polemik sizin işinize geldi. Sürekli bir mahkeme süreci, yapım süreci, güvenlik süreci diyerek bahaneler ürettiniz. Ankaralı hemşerilerimizin aklıyla alay edercesine, buraya dair bir tasarrufunuzun olmadığını anlatıp durdunuz. Yanlış anlamak için tetikte bekleyene, doğruyu asla anlatamazsın. Ama biz doğrusunu yine ısrarla anlatacağız.”

“Artık şu CHP zihniyetinden vazgeçin”

Bakan Murat Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni de eleştirerek, “Artık şu CHP’nin o bilindik zihniyetinden vazgeçin, bahane üretmeyi bırakın. Bakın İstanbul’da Türkiye’nin en güzel Basketbol Gelişim Merkezi’ni yapıyorduk. İstanbul Büyükşehir Belediyesi geldi mühürlemeye kalktı. Ama biz bunlar gibi bahanelere sarılmadık. Ne yaptık? İstanbullu sporcular için, gençlerimiz için projemize devam ettik, ediyoruz.” dedi.

Konuşmasında İzmir depremine de değinen Bakan Kurum, “İzmir’de deprem oldu, belediye başka konuşuyor, odalar, birlikler başka konuşuyor. Biz ne yaptık, millete karşı vazifemizden kaçmadık. İzmir tarihinin en büyük dönüşümünü yaptık, yapmaya da devam ediyoruz.” diyerek Rızabey Apartmanı’nda konutları teslim ettiklerinin bilgisini paylaştı.

“Başkanlık, enkaz haline getirdiğin parkta fotoğraf vermekle, çektiğin videolarla film yapmakla, sosyal medyada anket başlatmakla olmuyor.”

Bakan Kurum, İleri Mahallesi’nde geçtiğimiz yıl bu bölgedeki hafriyat çalışması sırasında 11 apartmanın temelinin kayması ve oluşan riskten dolayı mahkeme kararıyla yıkımlarının ardından çalışmalara hemen başlandığını hatırlattı. Bakan Kurum, buradaki 8 bloktan oluşan 139 konutun inşaat çalışmasının yüzde 30’unun tamamlandığını da vurgulayarak, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı da buradaydı. Biz işi kim yapacaktı, kimin sorumluluğundaydı diye düşünmedik. Hemen kolları sıvadık, vatandaşlarımızı güvenli alanlara taşıdık, yeni konutlarımızın inşasına başladık. Yani başkanlık, enkaz haline getirdiğin parkta fotoğraf vermekle, çektiğin videolarla film yapmakla, sosyal medyada anket başlatmakla olmuyor. Ankara için dertleneceksin, sorunun değil çözümün parçası olacaksın! Ankara’nın çocukları için başlayacaksın, bitireceksin, vatandaşa armağan edeceksin!” diye konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konuşmasını “Biz çetin yolları, meşakkatli yolları sizlerin duaları ile aştık. Bundan sonra da istikametimiz her zaman milletimize hizmet etmek, Türkiye’ye eser üretmek olacaktır. Bu anlayışla tüm ekibimizle gece gündüz demeden harıl harıl çalışmaya devam edeceğiz” diyerek noktaladı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deprecated: 3.1.0 versionundan beri WP_Query fonksiyonu çağrıldığı parametre ile geçerliliğini yitirmiş! caller_get_posts artık kullanılmıyor, yerine ignore_sticky_posts kullanın. in /home/merhaba/public_html/wp-includes/functions.php on line 5663

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.