Balıkesir Merhaba Gazetesi

ANNEMİN DÜĞÜN HAZIRLIKLARI SERGİSİ GEÇMİŞİ HATIRLATTI

ANNEMİN DÜĞÜN HAZIRLIKLARI SERGİSİ GEÇMİŞİ HATIRLATTI
08 Mayıs 2015 - 0:02

Genel

Balıkesir Karesi Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin el emekleriyle hazırladıkları çeyizlik eşyaların bulunduğu “Annemin Düğün Hazırlıkları” isimli serginin açılışı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Besim Ağa Konağında gerçekleştirilen sergiye protokol eşleri ve çeşitli kesimden kadınların ilgisi büyüktü.
Balıkesir Karesi Halk Eğitim merkezi kursiyerleri tarafından yapılan ve geçmişten bu güne kadar gelmiş, el emeği çeyizlik eşyaların yer aldığı “Annemin Düğün Hazırlıkları”  sergisinin açılışı Besim Ağa Konağında gerçekleştirildi. El emeği göz nuru yatak örtüleri, kına gecesi, söz, nişan ve düğün merasimlerinde giyilen kıyafetler, koltuk örtüleri, işlemeler ve geçmişe dair pek çok çeyizlik eşyanın yer aldığı sergi, katılanları geçmişe götürdü.
Protokol Eşleri de sergideydi
Hanımefendi Gülseren Yaman, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’ nun eşi Didar Kafaoğlu ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ ın eşi Mehtap Yılmaz serginin konuğuydular.  Besim Ağa Konağın da gerçekleştirilen serginin açılış kurdelesini Hanımefendi Gülseren Yaman,  Büyükşehir Belediye başkanı Ahmet Edip Uğur’ un eşi Nurgül Uğur, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ ın eşi Mehtap Yılmaz ve Balıkesir Halk Eğitim Müdürü Mustafa Canseven birlikte kestiler.
Yeniden Çeyiz Geleneği
Sergideki eserlerin yapımına vesile olan halk eğitim merkezi öğretmeni Nesrin Kandolu sergi hakkında yaptığı açıklamada “ Amacımız geçmişte kullanılan el emeği göz nuru eşyalarımızı sandıktan çıkarıp geleceğe ulaştırabilmekti. Sandıkta birçok şey kalıyor ve kullanılmıyor, biz bunları öğrencilerimizle birlikte günümüze tekrar taşımak istedik. Ve bunları yaparken de en sevdiklerimizi, gelinlerimizi, kızlarımızı düşündük ve onlara birer çeyiz hazırlığı oldu. Bu yüzden bu konsept’ i tercih ettik ve yeniden çeyiz geleneğini geliştirdik.” Dedi.
Kına Gecesi Düzenlendi
Serginin açılışından sonra kına gecesi merasimi gerçekleştirildi. Merasim esnasında okunan şiirler ve türküler katılanlara duygusal anlar yaşattı. Geçmişteki törenleri anımsatan kına merasiminde Hanımefendi Gülseren Yaman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’ un eşi Nurgül Uğur kına merasiminde geline kına yaktılar.
Sergi konuklara verilen yemek ikramıyla son buldu.Besim Ağa Konağında yapılan  “Annemin Düğün Hazırlıkları” isimli sergi bugün itibariyle son bulacak.SAMET AYDIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.