Balıkesir Merhaba Gazetesi

ANTİEMPERYALİZM DEMEK DENİZLER DEMEK

ANTİEMPERYALİZM DEMEK DENİZLER DEMEK
Taylan Kuşdoğan
Taylan Kuşdoğan( taylankusdogan@gazetemerhaba.com )
140
11 Temmuz 2019 - 7:55

 

Merhaba değerli okurlar, ülkemizin siyasi tarihi ele alındığında en önemli dönemlerden bir tanesi elbette ki 68 gençlik hareketini yükseldiği dönemdir. 68 kuşağına rengini veren ise tartışmasız olarak anti-emperyalizmdir. Bu dönemler aynı zamanda ülkemize 6. Filonun geldiği döneme tekabül eder.

Toplumumuzun genel yapısı ele alındığında halkın büyük bir kesiminde anti-emperyalist bir damar vardır. Topluma emperyalizmden bahsettiğinizde illa ki bir şekilde bir karşılık bulursunuz. Baksanıza zamanın 6. Filocuları, Amerikan Emperyalizmi ülkemize geldiğinde şükür namazı kılanlar bile bu gün başımıza anti- emperyalist kesildiler. Hatta bunu öyle bir boyuta getirdiler ki insancağızın birisi kalktı emperyalizm politikalarını hayata geçirmekle mahir zihniyete “parkasız Deniz Gezmiş” benzetmesi bile yaptı.

Bu ülkede başta Amerikan emperyalizmi olmak üzere sömürünün ve zulmün karşısında durmanın  sembolü Deniz Gezmiş ve onun mücadele arkadaşlarıdır. Tarih bunu bizim karşımıza öyle net ve tartışmasız koyar ki bu günün sahte antiemperyalistleri bile bunu inkar edemez. İnkar edemediği için de buradan kendine pay çıkarmaya çalışır. İşin garip tarafı bu sahte anti-emperyalistler lafa gelince mangalda kül bırakmazlar ama ara ara çıkıp emperyalist dostlarını övmekten de geri kalmazlar. En son en son Trump’un yaklaşımları için “taktire şayan” ifadeleri kullanılmıştı hatırlarsanız.

Şimdi bizler zaten bu zihniyetin gerçekte anti-emperyalist olmadığını biliyoruz. Ortada dolaşıp duran ve yüksek perdeden “EYYYYYY!” nidalarıyla başlayan devamında emperyalist politikaları devam ettirmekle sonuçlanan olaylar sinsilesi içerisine emperyalizm karşıtlığını tutkalla yapıştırsanız durmaz. Orada hiç şüphe yok. Yalnız ortada ciddi bir çelişki yok mu sizce de?  İşte bu çelişki CHP eski milletvekili Mehmet Tüm’ün Denizler’i övdüğü gerekçesiyle yargılanması sonucunda bir kez daha perçinlenmiş oldu. Denizleri övmek demek antiemperyalist mücadeleyi övmek demektir. Bu sebeple de bir insanın hele hele vatandaşın sesi soluğu olması gereken bir milletvekilinin bu suçla yargılanması bu çarpıklığın en net resimlerinden biridir.

Buraya kadar da aslında sıkıntı yok. Bunlar hep bilinen şeyler. Siyasi tarihimiz boyunca birçok kişinin yaşadığı şeyler aslında. Ya bu davaya destek olmak için gidenleri, davayı takip eden basın emekçilerini ve bu davaya sahip çıkan yüzlerce insanı mimleyeceğini ifade eden, üstü kapalı tehditler savurarak faşizmi besleyen bir köşe yazarına ne demeli. Öyle ya da böyle bu davaya sahip çıkan bu kadar insanı suçlama cesaretini sana kim veriyor. Bunu da geçtim sadece işleri gereği, halkın haber alma hakkı için mücadele eden basın emekçilerini hedef gösterecek cesareti nereden alıyorsun?

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.