Balıkesir Merhaba Gazetesi

Antika dükkanı gibi kahvenin her yeri icatlarla dolu

Antika dükkanı gibi kahvenin her yeri icatlarla dolu
05 Şubat 2015 - 0:10

Genel

Erdek’te balıkçı kahvesi dışarıdan bakıldığında sıradan bir kahve gibi görünse de kahvenin içine girildiğinde adeta her tarafı eski kalıntılarla dolu. Kahvenin ayrıca içinde ve dışında Erdek Su ürünleri kooperatif başkanı Ali Demiaray’ın yaptığı icatlar dikkat çekiyor.
Erdek Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Ali Demiray’a ait olan yakamoz isimli kahvenin balıkçıların tarafından lokal olarak da kullanıldığı öğrenildi. Adeta antika dükkanı görünümünde olan balıkçı kahvenin her tarafında gerek deniz canlılarının dondurulmuş şekilde bulunması gerekse gemi ve balıkçı teknelerinin figürleri ile eski zamana ait kalıntıların yanı sıra, kahvede dikkat çeken diğer şeyler ise kooperatif başkanının icatları. Kahvede odun sobasından çay ocağına, sıcak su devir daiminden kahvenin kapısının gemi dümeni ile açılıp kapanması gibi icatları görmek mümkün.
Demiray, kahvenin tam ortasına kurduğu odun sobanın etrafını bakır borularla sararak çay ocağına sıcak suyun devir daimini bu yolla sağladığını söyledi.
Ali Demiray; ”Benim evimde kalorifer sobası vardı. Onlar bu sistemi içine yapmışlar, ben de tam tersini dışına döşedim.  Kazanımıza sıcak su gidiyor. Sobanın dışına Bakır borular sardıktan sonra plastik borular yardımıyla kazanımıza sıcak su gidiyor“ dedi. Ayrıca Demiray, kahvenin içinde olan ilginç şeyleri de tanıttı. Demiray, ”Kahvemizde mesleğimizle ilgili şeyler var“ dedi. Erdek Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Demiray sözlerine şöyle devam etti; “Fenerler, Balon balığı, Sinarit balığı dondurulmuş, gerçektir. Kılıç balığı, bir çanımız var.700 yıllık olduğu söylenen bir testi. Bununla o dönemde zeytinyağı ve şarap taşınıyormuş.”
Erdek’teki balıkçı kahvesine müşteri olarak gelenler kahvenin içine girdiklerinde şaşkınlıklarını gizleyemediler, Kahve müşterisi Özdemir Yılbaş, ”İlk kez böyle bir kahve gördüm. Orijinal bir kahve görünümünde, Müze gibi tarihi eser gibi bir şey” dedi.
Kahveye gelen balıkçılar, kahvenin antika gibi olduğunu söyleyerek, “Balıkçıların antikası, her şey var. Sobada kaloriferli, doğal gazlı gibi her şey antika gibi“ dediler. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.