Balıkesir Merhaba Gazetesi

Araç Kiralama Şirketlerinin İnternet Sitesini Kopyalayan 18 Şüpheli Tutuklandı

19 Nisan 2022 - 15:14

Araç Kiralama Şirketlerinin İnternet Sitesini Kopyalayan 18 Şüpheli Tutuklandı

 

24 Kişi, Balıkesir ve İstanbul'da kurumsal araç kiralama şirketlerinin internet sitelerini kopyaladı. Dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 24 zanlıdan 18'i tutuklandı.

35 Adrese Operasyon

Kurumsal araç kiralama şirketlerinin internet sayfalarını taklit ederek web sitesi kuran ve dolandırıcılık yapan 24 şahıs yakalandı. Balıkesir ve İstanbul ilinde 35 adrese yönelik Balıkesir ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı 40 ekip, 250 personel ve 4 tim özel harekat unsurlarıyla birlikte eş zamanlı olarak operasyon yapıldı.

2 Bin Kişiyi 5milyo TL Dolandırdılar

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığının koordinasyonunda Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği’nin 2 aydır yürüttüğü titiz takip onucu şahısların, 2 bin kişiyi 5 milyon TL Dolandırdıkları tespit edildi.

18 Tutuklama Kararı Çıktı

25 şüpheli şahıstan 24 ü yakalanarak gözaltına alındı. Suç İşlemek Amacı ile Örgüt Kurmak, Bilişim Sistemleri Vasıtası ile Nitelikli Dolandırıcılık ve Uyuşturucu madde kullanmak/bulundurmak suçlarından haklarında adli işlem yapılan şüpheli şahıslar adli mercilere sevk edildi. Adli mercilere sevk edilen şüphelilerden 1’i mahkemeden serbest kalırken, 5 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.18 şüpheli ise tutuklandı.

- Olay

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, kurumsal araç kiralama şirketlerine ait internet sitelerini kopyalayan ve bazı kişilerden para aldığı tespit edilen şüpheliler hakkında gözaltı kararı verilmişti. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı bünyesinde bir süre önce kurulan Dolandırıcılık Şube Müdürlüğünden 4 uzman personel gönderilerek yaklaşık 2 ay teknik ve fiziki takip yapılmıştı. Suç örgütünün tüm üyeleri ile faaliyetlerinin deşifre edilmesinin ardından 7 Nisan'da Balıkesir ve İstanbul'da düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 25 şüpheliden 24'ü gözaltına alınmıştı. İncelemelerde, suç örgütünün kurumsal araç kiralama şirketlerinin internet sitelerinin birebir aynısını kurdukları ve bu siteleri vatandaşların araması amacıyla sosyal medya üzerinden ilan vererek görünürlüğünü artırdıkları belirlenmiş, şüphelilerin kurumsal firma izlenimi vermek için çağrı merkezi oluşturdukları ve arayan yaklaşık 2 bin kişiden araç kiralama bedeli veya depozito adı altında 5 milyon lira dolandırıcılık yaptıkları tespit edilmişti. Ayrıca suç örgütü üyelerinin polis takibini engellemeye çalıştıkları, bunun için 200 farklı kişiye ait IBAN ve 80 cep telefonu kullandıkları belirlenmişti. Haber: Semra Aman Akyürek

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deprecated: 3.1.0 versionundan beri WP_Query çağrıldığı parametre ile geçerliliğini yitirmiş! caller_get_posts artık kullanılmıyor, yerine ignore_sticky_posts kullanın. in /home/merhaba/public_html/wp-includes/functions.php on line 5495

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.