Balıkesir Merhaba Gazetesi

ARAŞTIRMACILARA BÜYÜK KOLAYLIK

ARAŞTIRMACILARA BÜYÜK KOLAYLIK
24 Ekim 2014 - 12:01

Genel

Uluslararası patent dokümanlarına Türkçe olarak erişilebiliyor.

Araştırmacıların en önemli bilgi kaynaklarından olan ve dünya çapında 80 milyondan fazla patent dokümanını içeren Espacenet veri tabanındaki patent dokümanlarına Türkçe olarak erişilebiliyor.

Dünyadaki teknik bilginin yaklaşık %80’ini oluşturan patent dokümanları, teknolojinin her alanındaki buluşlara ilişkin tekniğin bilinen durumunu ortaya koyması açısından çok değerli bir kaynak olarak beliriyor.

Tekniğin hangi noktada olduğu anlaşılıyorGirişimci ve araştırmacıların emeklerinin ve harcamalarının karşılığını alabilmeleri içinse üzerinde çalıştıkları konuda teknik olarak gelinen son noktayı öğrenmeleri büyük önem taşıyor.

Dünya çapındaki patent başvuruları ile alınmış patentleri bünyesinde barındıran, herkesin ücretsiz olarak erişim sağlayabildiği en geniş kapsamlı bu veri tabanındaki belgelere Türkçe olarak erişim sağlanabilmesi, ülkemizin teknolojik gelişimine katkı sağlayacak önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

TPE ile EPO arasında yürütülen çalışmalar sonucunda Ocak 2014’den buyana Espacenet üzerinden patent dokümanlarının Türkçe çevirilerine erişilebiliyor. Kaynak: Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.