Balıkesir Merhaba Gazetesi

Arekolojik Kazı Şaşırttı! Antik Şehirde İçme Suyu Bulundu

Arekolojik Kazı Şaşırttı! Antik Şehirde İçme Suyu Bulundu
10 Ağustos 2022 - 16:20

Arekolojik Kazı Şaşırttı! Antik Şehirde İçme Suyu Bulundu

 

Daskyleion antik şehrinde 2 bin 500 yıllık su şebekesi bulundu. Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bulunan İlk Çağ kenti Daskyleion’daki arkeolojik kazıda içme suyu hattı bulundu.

 

2 BİN 500 YILLIK SU HATTI

İlk yerleşimlerin milattan önce 3 binli yıllara uzandığı Hisartepe mevkisinde kazılara ilk olarak Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal başkanlığında başlandı. Daskyleion’daki kazılar, 68’inci yılında sürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Balıkesir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Bandırma ve Manyas belediyeleri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Bandırma Çelebi Liman İşletmesi firmasının desteğiyle devam eden kazıda, 10 metre uzunluğunda 2 bin 500 yıllık su hattına ulaşıldı.

MİLATTAN ÖNCESİNE DAYANIYOR

Kazı heyeti başkanı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaan İren, AA muhabirine, çalışmalarının yoğun şekilde sürdüğünü söyledi. Daskyleion’un önemli bir İlk Çağ kenti olduğunu vurgulan İren, “Kazıda bulduğumuz pişmiş topraktan yapılmış, kalın su borusu olan künkler, milattan önce 4. yüzyıla ait.” dedi. İren, o dönem Manyas Gölü tarafında henüz yeri tespit edilemeyen bir kaynaktan suyun şehre taşındığı bilgisine ulaştıklarını dile getirdi.

PİŞMİŞ TOPRAKTAN İMAL EDİLİYORDU

Prof. Dr. Kaan İren suyun altyapı sistemine yönelik şöyle konuştu : “Künklerde yer yer kontrol noktaları saptadık. Bu kontrol noktaları, künklerde suyun kirecinden dolayı bir tıkanma olursa bu noktalar sayesinde bir tel vasıtasıyla veya bir başka aletle bu künklerin tekrardan kullanıma açılması, suyun rahatça akmasını sağlıyor. Bu yapı kesinlikle bir su altyapı sistemidir ve içme suyu sağlamaya yöneliktir. Bu dönemdeki künkler pişmiş topraktan imal ediliyordu ve kireçten harçlarla birlikte birbirine tutturuluyordu’’

‘’BAŞKA ŞEHİRLERDE BU KÜNKLER TOPRAK ÜSTÜNDE ‘’

İren : ‘’ Bizim elimize geçen künkler, güzel korunmuş olarak geçti. Herhangi bir bozulma, yıpranma büyük ölçüde görmedik. Künklerin üstünde kısmen korunmuş bir döşeme gördük, o döşemeyi kaldırdıktan sonra künklerin bu döşemenin altından geçtiğini gördük. Başka şehirlerde, başka forumlarda bu künklerin toprak üstünde de kullanıldığını biliyoruz. “dedi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.