Balıkesir Merhaba Gazetesi

Arkeolog açlık grevinde

Arkeolog açlık grevinde
12 Kasım 2014 - 0:01

Genel

CHP Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş Meclis kürsüsünden duyurdu:

İktidarın, kültüre yaklaşımlarını ve atama politikalarını eleştiren Milletvekili Gümüş, hükümetin politikalarının bir arkeoloğu açlık grevi yapmak aşamasına getirdiğini söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) kürsüsünden sanat tarihi mezunlarının, arkeoloji mezunlarının, müzeci ve restoretor gibi meslek gruplarının istihdam sorunlarını dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, Arkeoloji mezunu bir gencin, iş bulamadığı için açlık grevine başladığını açıkladı.

Gümüş, Meclis kürsüsünden milletvekillerine “Belki haberiniz yoktur ama arkeologlardan birisi bugün açlık grevine başladı, nedeni de işsizlik” diye seslendi. Gümüş, bu duruma sanata, tarihe, kültüre değer vermeyen hükümet politikalarının sebep olduğunu savundu.

 TARİH VE KÜLTÜRE ARTIK DEĞER VERİLMİYOR

Üzerinde  yaşadığımız coğrafyanın tarih ve kültürünün insanlık tarihi kadar eski ve köklü olduğunu, fakat hiçbir dönemde AKP iktidarı döneminde olduğu kadar kültürün ihmal edilmediğini vurgulayan Milletvekili Gümüş, “Kültürel mirasını, tarihini unutmuş nesiller demek, belleğini yitirmiş bir toplum demektir. Belleğini yitirmiş bir toplum ise yok olur” diye konuştu. Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, “Kültür Bakanlığı, sanat tarihçisi, arkeolog, müzeci ve restoretörlere yeterli kadrolar açmamakta ve hükümet bu konuda gerekli adımları atmamakta” dedi. Milletvekili Gümüş, son öğretmen atamalarında 76 milyon nüfuslu Türkiye’de sadece iki sanat tarihi öğretmeninin atandığını belirterek, “Bu durumun eğitim görmüş, yetişmiş insanlara zulümdür” diye konuştu.  HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.