Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Arsenikli suyu kim içirdi?’

‘Arsenikli suyu kim içirdi?’
06 Aralık 2014 - 0:10

Genel

CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, arsenikli su konusunu TBMM’ye taşıdı.

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Edip Uğur’un BASKİ Genel Kurulu’ndaki konuşması sırasında dile getirdiği kırsaldaki 60 mahallenin içme suyunda arsenik olduğu konusunun Balıkesir için vahim bir durum olduğunu dile getiren CHP’li vekil, başta Başbakan Davutoğlu olmak üzere bazı Bakanlıklara soru önergeleriyle konuyu takip etmeleri gerektiğini ifade etti.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, Büyükşehir’in yaptığı açıklamının içeriğindeki çelişkilere dikkat çeken Gümüş, Başkan Uğur 60 mahalleden bahsettiğini ancak 7 mahalleye arıtma kurulacağını söylemesini eleştirdi. Gümüş, kalan 53 mahallenin akıbetinin ne olacağı ve daha ne kadar arsenikli su içileceği sorusunu yöneltti. Belediye bütçesinin elvermemesi durumunda Bakanlıkların aracılığıyla duruma el koyulması gerektiğini kaydeden Gümüş, sivil toplumun ve meslek odalarının konuyla ilgilenmesinin sağlanması gerektiğini ve hükümetin denetim görevini yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Bigadiç’in merkez mahallelerinde ve Balıkesir’in bazı kırsal mahallelerinde suda arsenik bulunduğuna dair iddialar olduğunu ifade eden Milletvekili Gümüş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 16.11.2011 tarihli oturumunda Orman ve Su İşleri Bakanı’nın katılımıyla gerçekleşen toplantıda konuyu gündeme taşıdığını ifade ederek “Bizim anladığımız Sayın Uğur şunu söylemek istiyor: Dünya Sağlık Örgütü azami arsenik sınırını beşte birine indirdi. İndirmeseydi, sadece bu 7 mahalle olacaktı. Ancak, Dünya Sağlık Örgütü bu değeri indireli 20 sene olmuş yani yeni indirmiş değil. Üstelik bu değer indirildiğine göre mutlaka birtakım tıbbi ve bilimsel çalışmalara dayanıyor. Bizim insanımız değersiz mi ki 20 sene önceki kriterlere göre su içsin?” diye sordu. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.