Balıkesir Merhaba Gazetesi

“ASLA PES ETMEYECEĞİZ”

“ASLA PES ETMEYECEĞİZ”
11 Şubat 2015 - 0:04

Genel

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, üyesi mühendisler, Torba Yasa Tasarısı’na karşı Türkiye’nin farklı bölgelerinden Ankara‘ya yürüyecek.

Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) hükümetin gündeme getirdiği yeni ‘torba yasa’ya karşı Türkiye genelinde protesto yürüyüşü yapacak. TÜİK önünde TMMOB İl Koordinasyon Kurulu (İKK) tarafından yapılan basın açıklamasında hükümetin, yeni çıkartacağı yasa içine eklemeyi düşündüğü bazı maddelerle Ülkenin daha çok ranta açılmasına karşı duran TMMOB’nin etkisiz hale getirilmeye çalıştığı belirtildi.

TMMOB İKK Sekreteri Nazmi Kacar, hükümetin, Ülkenin kaynaklarını ranta açmasının önünde duracaklarını, bu amaçla da 14 Şubat’ta Ankara’daki yürüyüşe katılacaklarını bildirdi. Kacar, “Geçmiş yıllarda da hükümetler TMMOB’u işlerine gelmediği zamanlarda dizayn etmeye, kendi yörüngelerine sokmaya çalışmışlardı. Bugünkü iktidar da bu yönde çaba harcadı. Ancak TMMOB’un ilkeli tavrından ödün vermediği görülünce düzenleme adı altında TMMOB’u lağvetmek için bir torba yasa hazırladılar. Bu torba yasa tasarısının ana amacı bir meslek grubunu ortadan kaldırmaktan ziyade usulsüz, hukuksuz, kamu çıkarlarına aykırı şekilde yürütülen rant, yağma ve talan esasına dayanan, belli çıkar guruplarına, yandaşa menfaat sağlayan, imar, tarihi ve kültürel alan, doğal çevre, mera ve yeşil alan, kıyı, akarsu, göl, orman, maden, enerji ve doğal kaynakların ranta açılmasıdır” dedi. Kacar, hükümetin girişiminin de bu gerçekleri kamuoyunun öğrenmesine engel olmaya yönelik olduğunu belirtti.

Kacar, “TMMOB olarak özerk yapımızı özenle koruruz, hiç kimseye biat etmeyiz, tahakküm altına girmeyiz. Mevcut iktidar, meclisteki sayısal çoğunluğunun vermiş olduğu şımarık tavrıyla her aklına eseni yapabileceğini zannediyor. Oysa hukuktan, akıl ve bilimden uzak her türlü uygulama gün gelir bir bumerang gibi döner bu tezgâhı kuranlara çarpar. Yanlış hesap Bağdat’tan döner.” Diye konuştu. Kaçar, “14 Şubat’ta Ankara’da TMMOB Olağanüstü Kongresi’nde buluşuyoruz. Yaşasın TMMOB, yaşasın örgütlü demokratik dayanışma mücadelemiz.” diye bitirdi. TMMOB üyeleri, TÜİK önünden Gar’a yürüyerek vatandaşlara broşür dağıtarak eylemlerine son verdiler. FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.