Balıkesir Merhaba Gazetesi

Aslan: Sağlık personeli için tatmin edici adımlar atılmıyor

Aslan: Sağlık personeli için tatmin edici adımlar atılmıyor
06 Nisan 2015 - 0:09

Genel

Sağlık çalışanı mutsuz

Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Abdülaziz Aslan, sağlık hizmetlerinden halkın memnuniyetinin arttığını, ama personel memnuniyetinin artmadığını söyledi. Aslan, “Oysa sağlık reformlarında ki başarıların gerçek kahramanı sağlık personelidir” dedi.

Balıkesir Sağlık-Sen il temsilciliğinin düzenlemiş olduğu divana katılan Sağlık- Sen Genel Başkan Yardımcısı Abdülaziz Aslan günümüz sağlık politikalarını Büyükşehir Merhaba’ya değerlendirdi. Aslan, sağlık hizmetlerinden halkın memnuniyetinin arttığı, fakat personel memnuniyetinin artmadığı eleştirisinde bulundu. Sendikal çalışmalar hakkında bilgiler veren Aslan, sağlık personeli olan iki kişiden birinin Sağlık-Sen üyesi olduğunu belirtti. Aslan. “Türkiye’nin bütün illerinde yetkili bir sendikayız, bu vesileyle çalışanlarımızın hak ve menfaati doğrultusunda Bundan önce olduğu gibi bundan sonrada ciddi bir şekilde çalışmalar yapıyoruz.” dedi. Sağlık-Sen’ in 220 bin civarında üyesinin olduğunu belirten Aslan, bu çalışmalar neticesinde yerelden aldığımız talepleri, Hükümetle yapılan toplu sözleşmelerde, kpdk’ da ve farklı platformlarda ilgililere ilettiklerini bildirdi. Aslan “ Arkadaşlarımızın sıkıntılarını yetkili birimlere ilettiğimiz gibi aynı zamanda bunun takibatını ve sürdürülebilirliğini de sağlamaya çalışıyoruz. Bu noktada Balıkesir’deki çalışmalarda bu yönde sürdürülüyor.”

GERÇEKTEN REFORM OLDU MU

Türkiye’de ki sağlık politikaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Gerçekten bir reform gerçekleşti mi?

Bu gün hükümet ciddi anlamda hem hak ve özgürlükler noktasında hem de ekonomik reformlar noktasında ciddi atılımlar yaptı. Bu atılımların en önemlisi de sağlık politikalarında yaşandı. Sağlık tesislerine 2002 yılında 185 bin kişi hizmet almak için müracaat ediyordu, bugün gelinen noktadaysa bu sayı 700 bin’ i aştı. Halk nezdinde sayı arttığı gibi ciddi bir memnuniyet artışı da oldu.

‘SİSTEMİN KAHRAMANLARI SAĞLIK ÇALIŞANLARI’

Peki, Sağlık personeli açısından bu reformlar nasıl karşılık buldu ?

Bu güzel gidişat içinde bizim için üzücü olan konu da bu. Halk nezdinde memnuniyet artarken aynı oranda personel memnuniyeti’ nin artmadığını görüyoruz. Oysa sağlık reformlarında ki başarıların gerçek kahramanı sağlık personelidir. Siz bu gün bir hastaneyi en modern cihazlarla donatabilirsiniz ama bunu döndürecek bir mekanizma yoksa bir anlam ifade etmez. İşte bu mekanizma sağlık personelidir. İnsan, doğarken de ölürken de sağlık personeli yanındadır.

‘TÜKENMİŞLİK SENDROMU ARTTI’

‘Sağlık personelinde tükenmişlik sendromu gibi çeşitli psikolojik rahatsızlıklar görülmeye başladı.

Bizim bu noktada özellikle vurgulamak istediğimiz şey; nüfus artış oranı bu kadar yüksekken ve sağlığa olan ihtiyaç bu kadar artmışken sağlık personeli istihdamının hala yüzde ellilerde olması bizim için üzüntü verici bir durum. Bu sağlık personeli açısından psikolojik ve fiziksel yıpranmalara neden oluyor. Sağlık personelinde tükenmişlik sendromu gibi çeşitli rahatsızlıklar görülmeye başladı. Bu sorunlarla birlikte fiziki mekân yetersizliği, özlük haklarının kazanımında istenilen noktaya hala gelinemedi. Sağlık personeli ailesiyle sadece yıllık izninde rahatça vakit geçirebiliyor, bu bile çoğu zaman mümkün olmuyor. Dolayısıyla sağlık personeli emek verip bu kadar zahmeti çekerken ve sağlık politikalarındaki başarının başkahramanı olmuşken özlük hakları noktasında hala tatmin edici bir adım atılmıyor. Sağlık personelinin haklarını savunmak ve bunları gerekli mercilere iletmek olmazsa olmazımızdır.

SEVDA KAYGISIZ

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.