Balıkesir Merhaba Gazetesi

“ASM Çalışanlarının Sorunları Yönetmelikte Yok”

“ASM Çalışanlarının Sorunları Yönetmelikte Yok”
01 Eylül 2022 - 14:04

“ASM Çalışanlarının Sorunları Yönetmelikte Yok”

 

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği, 25 Ağustos 2022 sabahında Resmî Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe ilişkin Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan yönetmeliğin, hayal kırıklığı yaşattığını söyledi.

 

“Hasta Muayene Sayısına Bağlı Ödeme Tercihi Büyüyebilir”

Yeni yönetmelikle koruyucu sağlık hizmetleri yerine tedavi edici sağlık hizmetleri öncelenmiş diyen Tabip Odası Başkanı Uçan yaptığı konuşmada,   Sağlıkta Dönüşüm ile birlikte birinci basamak ve koruyucu sağlık hizmetlerinde yaşatılan tahribat, yönetmelikteki hasta muayene sayısına bağlı ek ödeme tercihiyle gittikçe büyüyecektir.” dedi.

“Sağlık Hizmetleri Yara Alacaktır”

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Uçan konuşmasında “Hasta başı ek ödeme tercihinin, ikinci ve üçüncü basamakta yaşanan tıkanıklığın birinci basamak üzerinden giderilerek, yaklaşan seçimlerde hasta “memnuniyetini” artırmaya yönelik olduğunu düşünüyor; böylece koruyucu sağlık hizmetlerinin daha büyük yara alacağını, toplum sağlığına daha büyük zarar verileceğini bildiriyoruz ”ifadelerine yer verdi.

“Ek Ödeme Baskı Altına İtiyor”

Çıkartılan ek ödeme yönetmeliği bizi daha çok ilaç yazma, daha çok hasta görme baskısı altına itmektedir diyen Uçan, “ Yeni ödeme yönetmeliğinde, aile hekimlerine ek ödeme yapılması ceza puanı koşuluna bağlanıyor. Son bir yıl içinde enflasyon karşısında yarı yarıya eriyen ücretlerinin artırılması ve hak kayıplarının giderilmesi için mücadele eden aile hekimleri ve diğer aile sağlığı merkezi (ASM) çalışanlarına yapılacak ek ödemlerin Anayasa Mahkemesi tarafından hukuksuz bulunan, açık/şeffaf olmayan keyfi ceza puanına bağlı kılınması kabul edilemez ”dedi.

ASM Çalışanlarının Sorunları Yönetmelikte Yok

“Birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerinden, aşılamalar, gebe izlemleri, takip işlemleri, kanser taramaları, otizm taramaları, eğitimler yok sayılmıştır. Ebe, hemşire, sağlık memuru ve acil tıp teknisyenlerinin emeği yok sayılmıştır. ASM çalışanlarının sorunları yönetmelik içinde yoktur. ASM yönetimi, kira sorunları, sağlıkta şiddet, güvensiz çalışma ortamları gibi sorunlarımızın ismi dahi anılmamıştır. Bu ek yönetmelik, bir tüketim yönetmeliğidir. Çalışanı tüketen, sağlığı tüketen, yurttaşlarımızı tüketen sağlıkta dönüşüm zihniyetinin bir yansımasıdır.”

Başkan Uçan İstekleri Yineledi

“Biz, aile sağlığı merkezi çalışanları olarak; Yoksulluk sınırı altında performansa dayalı olarak çalışmak istemiyoruz. Emekliliğimize yansımayan ödeme istemiyoruz. Sağlığı ve emeğimizi tüketen düzenlemeler istemiyoruz. Baskı, tehdit, ceza istemiyoruz. Sağlığın kendisi ve sağlık hizmetleri tüketim nesnesi olsun istemiyoruz. Performansa dayalı, koşullara bağlı ek ödeme değil; emeğimizin karşılığı olan tek ödeme istiyoruz.”  HABER:  MUHAMMED CAN AKYÜREK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.