Balıkesir Merhaba Gazetesi

ATATÜRK DEVLET ÇITAYI YÜKSELTTİ

ATATÜRK DEVLET ÇITAYI YÜKSELTTİ
26 Mayıs 2015 - 0:10

Genel

Atatürk Devlet Hastanesi yaşattığı ilkler ve başarılı ameliyatlarla hastaların gülen yüzü oldu.
Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen prostat kanseri ameliyatına giren hasta, başarılı bir ameliyat geçirdi. Operatör Doktor İlker Karaboğa, Veysel Taner Tanılmış, Muammer Yolan ile birlikte üç kişi ekip olarak girilen ameliyat genellikle Üniversite ve araştırma hastanelerini aratmadı. Atatürk Devlet Hastanesinde bir ilk daha, başarı ile sonuçlandı.
ŞANSLI HASTALAR
68 yaşındaki hasta Hamdi Gülen ‘Doktorlarım sağolsun teşekkür ediyorum derken hastanenin ilk ameliyatları arasına üroloji bölümü de eklenmiş oldu.’
Atatürk Devlet Hastanesinde bir ilk daha diyen doktorlar; Merhaba Ekibinin sorularını ve süreci şöyle değerlendirdiler.  ‘Hastamız 5-6 ay önce bize geldi. Sıradan prostat şikâyeti ile gelmişti. Kesik kesik idrar yapma şikâyetleri vardı. Çeşitli tetkikler yaptık ve Biz 50 yaş üstü gruba uyguladığımız prostat kanser taramasını da yaptık. Kan değerinin yüksek çıkması üzerine BAÜ’ye biyopsi aldırmak için gönderdik. Hastamız sadık bir hasta orada bunu yaptırıp geri döndü. Bilinçli bir hastamız. Sonuç prostat kanseri. Tedavi önerileri anlatılmış üniversitede aynı şekilde, bizde tedavi seçeneklerimizi anlattık hastamıza ameliyat önerdik. Hastamızda kabul etti.’
ZORU BAŞARDILAR
11 Mayıs’ta Operatör Doktor İlker Karaboğa, Veysel Taner Tanılmış, Muammer Yolan ile birlikte üç kişi ekip olarak, ameliyata girdik diyen Dr.Karaboğa, Kanser ameliyatı Klasik Prostat ameliyatından zor bir ameliyat. Prostat olduğu gibi yerinden çıkartılıyor. Genelde hiçbir şehrin Devlet Hastanesinde normalde bu ameliyat yapılmıyor. Eğitim araştırma hastanelerinde yada Üniversitede yapılıyor. Daha önce Gaziantep Nizip ‘te bu şekilde başarılı geçen bir ameliyat daha yapmıştım. Bu ameliyatımızda gayet başarılı geçti’ dedi. Dr Karaboğa, Üç kişi ekip olarak girdik 3,5 -4 saatlik bir ameliyat ile hastamız sağ salim çıkartıldı. Şu an genel durumu iyi. ’ifadelerini kullandı.

EKİP KUVVETLİ
Balıkesir için bu tip ameliyatlarda Atatürk Devlet Hastanesi bir şans. Şunu söylemek isterim ki; Atatürk Devlet Hastanesindeki ekibimiz çok kuvvetli. Üniversite ile kıyaslayabilirsiniz İmkân olsa çok daha fazla şeylerde yapabiliriz. Biz 5 uzmanız kadromuz iyi. Teknolojik az eksiğimiz var onlarda alınacak. Onlarda tamamlanırsa,  Üniversite ayarında çalışacak bilgi ve beceriye sahip üroloji ekibimiz var.
YAPILAMAZ YADA YAPAMAM YOK
Büyük sıkıntılı ameliyat büyük hastanelerde olur. Ameliyatların yapılması noktasında Vatandaşlarımızda geçmişten gelen böyle bir algı var ‘yapılamaz’ diye oysaki yeni hekimler artık her şeyi yapabiliyor. Teknik malzemeler ve imkânımız varsa en küçüğünden en büyüğüne ameliyatlarda hiçbir hastamızı sevk etmiyoruz. Atatürk Devlet Hastanesinde geçen sene de bir ilk daha yaşadık. Kapalı böbrek taşı ameliyatı vardı 15-20 ameliyat gerçekleştirdik ve hepsi de başarılı geçti. Bu yaptığımız İmkânlarımız çevresinde ürolojide en büyük ameliyatlardan biriydi. Hastamızın ameliyatını   başarılı bir şekilde tamamladık. Bandırmadaki hastalarımızda Balıkesir’e gelebilir. Bursa daha iyi diye bir algı yaratılmış böyle bir şey yok Bizde çok iyiyiz. Gönül rahatlığı ile hastalarımız buraya da gelebilir. Başarıların devamı gelecek’ dediler.
ÖZEL HABER: DURMUŞ ALİ DOĞDU
FOTOĞRAF:FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.